Meksyk: Związki jednopłciowe to nie małżeństwa!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W Meksyku parlamentarna Komisja do Spraw Konstytucyjnych odrzuciła projekt ustawy równającej pary jednopłciowe z małżeństwami heteroseksualnymi. Parlamentarzyści  potwierdzili tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. 19 posłów głosowało za odrzuceniem projektu, 8 przeciwko, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Zdaniem przewodniczącego Komisji, Edgara Castillo Martineza, głosowanie "ostatecznie i definitywnie" zamyka dyskusję nad tą kwestią.
 
W 2006 r. stołeczne Miasto Meksyk, jako pierwsze w kraju prawnie uznało związki partnerskie osób o orientacji homoseksualnej. Po trzech latach wprowadzono kolejną nowelizację prawa lokalnego. Zmieniono definicję małżeństwa w kodeksie cywilnym z "wolnego związku między kobietą a mężczyzną" na "wolny związek między dwiema osobami". Tym samym związki jednopłciowe uzyskały prawa przysługujące tylko małżeństwom, w tym możliwość adopcji dzieci.
 
W 2010 r. meksykański Sąd Najwyższy wydał dwa orzeczenia uznające konstytucyjność tzw. małżeństw homoseksualnych oraz ich legalność w całym kraju. Natomiast w ubiegłym roku wydał wyrok, uznający za niekonstytucyjne wprowadzanie przez stany zakazu instytucjonalizowania związków osób tej samej płci.
 
Orzeczenie nie wywarło bezpośredniego wpływu na zmianę prawa stanowego. Pary homoseksualne w dalszym ciągu występowały do sądów o zgodę na uznanie ich związku przez władze stanowe, które odmawiały kwestionowania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.
 
W maju br. prezydent Enrique Peña Nieto przedstawił projekt ustawy wprowadzającej zmiany do konstytucji Meksyku. Uwzględniały one orzecznictwo Sądu Najwyższego. Na ulice miast wyszły setki tysięcy obywateli demonstrujących przeciwko podważaniu wartości rodzinnych i tożsamości małżeństwa.
 
W mieście Meksyk w demonstracjach wzięło udział prawie pół miliona osób. Ubrani na biało uczestnicy marszu, ocenianego jako jeden z największych w Meksyku na przestrzeni ostatnich lat, protestowali przeciwko instytucjonalizacji związków osób tej samej płci oraz przeciwko wprowadzaniu ideologii gender do szkół.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI via Deon - 08.12.2016 r.]
 
Zdjęcie: Wikipedia (Fidel Gonzalez - CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12603125)

 

Skorzystaj z dobrego programu do wypełniania PITów,
podaruj 1% podatku na obronę życia i rodziny
KRS 0000249454
 
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.