Mężczyźni mogą poprawić swoją płodność

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pół godziny ćwiczeń fizycznych, trzy razy w tygodniu, może poprawić parametry męskiego nasienia. Panowie, którzy zaczęli biegać rekreacyjnie i przez pół roku kontynuowali bieganie, mieli więcej zdrowych plemników  – czytamy w magazynie naukowym „Reproduction”.
 
Poprawa ilości i jakości nasienia nie dokonywała się na stałe. Jeśli mężczyźni przestawali biegać, ich nasienie zaczynało słabnąć. Z drugiej strony, zbyt dużo ćwiczeń również może zaszkodzić produkcji spermy. Eksperci w dziedzinie andrologii przypominają, że w aktywności fizycznej należy zachować właściwy umiar. Badania wykazały, że sport wysiłkowy i wyczynowy obniżają jakość nasienia.

Męskiej płodności najbardziej sprzyja:
•    dbanie o zdrowie jąder – unikanie ich przegrzewania, nie narażanie na ucisk;
•    unikanie chorób przenoszonych drogą płciową;
•    rzucenie palenie;
•    zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu;
•    utrzymywanie optymalnej wagi;
•    umiarkowane ćwiczenia fizyczne.
 
W omawianym badaniu uczestniczyło 280 mężczyzn. Wszyscy byli zdrowi i nie zgłaszali problemów z płodnością. Mieli odpowiednią liczbę plemników o prawidłowej morfologii. W większości prowadzili siedzący tryb życia. Co trzeci mężczyzna wykazywał nadwagę.

Mężczyźni zostali przydzieleni do jednej z czterech grup badawczych, uprawiającej: 1) trening przedziałowy o wysokiej intensywności (HIIT –trening fizyczny polegający na przeplataniu krótkich okresów bardzo intensywnego wysiłku – tu: bieganie - krótkimi okresami umiarkowanego wysiłku), 2) trening umiarkowanej intensywności (30 minut bieżni), 3) trening wysokiej intensywności (jedna godzina bieżni) oraz 4) kontrolnej niećwiczącej.
 
Badania trwały 24 tygodnie. Mężczyźni trenujący bieganie schudli. Co więcej, okazało się, że trening fizyczny poprawił ilość i jakość ich nasienia. Najlepsze rezultaty odnotowano w grupie podejmującej umiarkowaną aktywność fizyczną. Natomiast panowie, którzy nie ćwiczyli, nie wykazali żadnych zmian.

Naukowcy są zgodni co do tego, że poprawa parametrów nasienia związana była w jakiejś mierze z utratą wagi. Od pewnego czasu wiadomo, że nadwaga może obniżać płodność, tak mężczyzny, jak i kobiety.

Natomiast wciąż nie jest do końca jasne, w jaki sposób umiarkowana aktywność fizyczna przekłada się na lepszą płodność. Badacze przystąpią teraz do kolejnych testów. Mają one pokazać, jak sama tylko aktywność fizyczna przekłada się na wyższą płodność.

Kierujący zespołem badawczym Behzad H. Maleki podkreślił: "Nasze wyniki pokazują, że podjęcie ćwiczeń fizycznych może być prostym, tanim i skutecznym sposobem na poprawę jakości nasienia u mężczyzn prowadzących siedzący tryb życia”.

"Ale ważne jest, by mieć świadomość, że niektórzy mężczyźni nie mogą mieć dzieci wcale nie z powodu słabego nasienia. Problem męskiej niepłodności jest niekiedy złożony i sama zmiana stylu życia nie rozwiąże go”.

Prof. Allan Pacey, androlog z Uniwersytetu  w Sheffield i rzecznik Brytyjskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, powiedział: "Wciąż słabo rozumiemy, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na męską płodność i jakość plemników”. Profesor uważa, że prawdopodobnie jest to kwestia optymalnego poziomu ćwiczeń.

Zgodnie z wytycznymi brytyjskich lekarzy, dorośli powinni w tygodniu przez 150 minut wykonywać ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności, takie jak jazda na rowerze lub szybki marsz, albo 75 minut intensywnych ćwiczeń aerobowych, takich jak szybkie bieganie.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health – 06.12.2016 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (GaborfromHungary) - FP

Materiał źródłowy:
B.H. Maleki, B.Tartibian, M.Chehrazi, „The effects of three different exercise modalities on markers of male reproduction in healthy subjects: a randomized controlled trial”, w: “Reproduction”, February 1, 2017 (153), pp. 157-174; doi: 10.1530/REP-16-0318.

 

Skorzystaj z dobrego programu do wypełniania PITów,
podaruj 1% podatku na obronę życia i rodziny
KRS 0000249454
 
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.