Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2015:

Prawa dziecka to nie przywilej…

Dziecko„Prawa dziecka to nie jest jakiś przywilej, który dzieciom się należy, jeśli są grzeczne, one im się należą, bo są dziećmi, są ludźmi” – mówi RPD Marek Michalak. W piątek, 20 listopada, w Polsce po raz drugi obchodzimy Dzień Praw Dziecka.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka został ustanowiony w ubiegłym roku przez Sejm RP, na wniosek rzecznika praw dziecka. Po raz pierwszy obchodzony był w 25. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

 RPD przypomniał, że 20 listopada nie został wybrany przypadkowo - to rocznica uchwalenia najpierw Deklaracji Praw Dziecka a następnie wspomnianej Konwencji o prawach dziecka. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka ma przypominać wkład Polski w tworzenie tych dokumentów i światowego systemu ochrony praw dziecka.

Konwencja nazywana jest światową konstytucją praw dziecka. Została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka; podpisały ją wszystkie państwa na świecie, a prawie wszystkie ją ratyfikowały.

Art. 1 Konwencji o prawach dziecka stanowi:  „W rozumieniu niniejszej konwencji ‘dziecko’ oznacza każdą istotę ludzką w wieku poniżej osiemnastu lat, chyba że zgodnie z prawem odnoszącym się do dziecka uzyska ono wcześniej pełnoletność”.

Jak widać Konwencja nie wyznacza początkowego momentu, od którego ktoś zaczyna być dzieckiem - nie ma tu mowy o porodzie. Początek już dawno ustaliła nauka.

Biologia rozwoju człowieka jednoznacznie określa, że życie człowieka zaczyna się od poczęcia, a poczęta istota jest istotą ludzką, jest dzieckiem w kolejnych fazach życia płodowego.

W art. 6 Konwencja uznaje podstawowe prawo każdego dziecka, jakim jest prawo do życia: „1. Państwa-Strony uznają, że każde dziecko ma niezbywalne prawo do życia. 2. Państwa-Strony zapewnią, w możliwie maksymalnym zakresie, warunki życia i rozwoju dziecka”.

NiemowlakDzieci, którym zwolennicy aborcji, środków poronnych i sztucznego zapłodnienia odmawiają prawa do życia – umierają. Czy pamiętamy co powiedziała bł. Matka Teresa z Kalkuty? Czuję (…), że dziś największym zagrożeniem dla pokoju jest aborcja, ponieważ to wojna bezpośrednia, to zabójstwo, mord dokonany rękami matki. (…) Bo przecież jeśli matka może zabić własne dziecko, czymże jest dla mnie zabić ciebie, a dla ciebie – zabić mnie? Nic już nie stoi nam na przeszkodzie”. [Przemówienie z okazji wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, 10.12.1979 r.]

Dr Philip Ney - psycholog kliniczny z University of Otago (Nowa Zelandia) - rozpoznał, że  u dzieci, których rodzeństwo poddano aborcji, występują podobne problemy psychologiczne, jak u tych dzieci, które przeżyły klęski żywiołowe, katastrofy, śmierć kogoś bliskiego w wyniku wypadku lub choroby.

Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. W Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka pamiętajmy:

Pierwszym, podstawowym i niezbywalnym prawem dziecka, które przysługuje mu od poczęcia, jest prawo do życia!

[Na podstawie serwisów informacyjnych: BRPD.gov ; Onet.pl: HLI PL – 17-20.11.2015 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (GaborfromHungary) - FP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag