Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Bierne i czynne prawo do życia – Konstytucja RP

obronaZycia
 
 
Drodzy Przyjaciele!
Bardzo mnie zdenerwowało opublikowane w ostatnich dniach stanowisko Pani Rzecznik Praw Pacjenta Krystyny Kozłowskiej. W odpowiedzi na zapytanie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara troszczy się ona o dostępność tzw. legalnych aborcji, czyli „usług” zabijania w okresie prenatalnym na przykład dzieci chorych. Ponadto podważa ona konstytucyjne prawo do ochrony życia (Art. 38) oraz prawo wszystkich obywateli do wolności sumienia (Art. 53.1).

PROABORCYJNE AKCJE
To wystąpienie mnie jednak nie dziwi. W kontekście szykującej się tej jesieni batalii w Sejmie na temat ustawy o planowaniu rodziny jest to ewidentne wsparcie dla feministycznego projektu obywatelskiego „Ratujmy kobiety”, który postuluje pełną legalizację aborcji do 12 tyg. ciąży i został już złożony w Sejmie. Pod pretekstem ochrony obowiązującego prawa, to wystąpienie ma na celu ułatwienie i utrwalenie procedur aborcyjnych w Polsce w kontekście przestrzegania tzw. praw europejskich.

BIERNE I CZYNNE PRAWO DO ŻYCIA
Najwyższy czas przypomnieć, że konstytucyjne prawo do obrony życia w Polsce należy do praw podstawowych w dziale praw i obowiązków człowieka i obywatela, a tym samym obejmuje zarówno bierne, jak i czynne prawa nas wszystkich. Tak wiec nie tylko zapewnia prawną ochronę życia ze strony państwa, ale także wyposaża nas wszystkich w prawo, więcej obowiązek do podejmowania czynnej ochrony prawa do życia.

OD POCZĘCIA CZŁOWIEK
Niepodważalnym faktem biologicznym jest, że życie człowieka rozpoczyna się od poczęcia czyli połączenia rodzicielskich komórek rozrodczych. Konstytucja zaś zapewnia prawną ochronę życia każdemu człowiekowi, a więc każdemu, kto żyje i należy do gatunku Homo sapiens. To bardzo ważne, abyśmy o tym pamiętali i nieustannie przypominali.

PRAWO DO WOLNOŚCI SUMIENIA
Pani Kozłowska kwestionuje także tzw. klauzulę sumienia, odmawiając prawa do działania zgodnie z prawną ochroną życia i wolnością sumienia przez wszystkich obywateli, zwłaszcza pracowników administracji placówek medycznych i innych. Mamy obowiązek przypomnieć, że zapis art. 53.1 Konstytucji RP zapewnia prawo do wolności sumienia wszystkim obywatelom, nie tylko wybranym grupom społecznym.

DOSTOSOWAĆ PRAWO DO KONSTYTUCJI
W sytuacji, gdy ustawy i zarządzenia wykonawcze nie są zgodne z konstytucją, należy je jak najszybciej dostosować do ustawy zasadniczej.

PETYCJA DO MARSZAŁKA SEJMU
W związku z powyższym zwracamy się z wnioskiem do Marszałka Sejmu RP o przestrzeganie konstytucyjnego prawa do ochrony życia i wolności sumienia. Nasz wniosek kierujemy też do wiadomości Marszałka Senatu, Pani Premier oraz Ministra Zdrowia.

RAZEM JESTEŚMY SILNIEJSI
Im nas będzie więcej, tym łatwiejsze będzie upominanie się o prawa nasze i poczętych dzieci, a także dotarcie do mediów. Tylko razem możemy wygrać tę batalię.  
Bardzo prosimy o poparcie i podpisanie petycji o przestrzeganie konstytucyjnego prawa do ochrony życia oraz wolności sumienia.
Można to zrobić TUTAJ

PRZEKAZUJMY TĘ INFORMACJĘ!
Prosimy także o jak najszersze upowszechnienie tej informacji na Facebooku i w innych mediach społecznościowych, na swoich i zaprzyjaźnionych stronach internetowych, w gazetach lokalnych i parafialnych. O rozesłanie jej do swoich znajomych.

NASZE STANOWISKO
Petycja jest umieszczona na stronie www.naszestanowisko.pl, która należy do Klubu Przyjaciół Ludzkiego Życia.

Prosimy też o wsparcie finansowe. Przygotowujemy się do jesiennej batalii w obronie życia. Staramy się przede wszystkim podjąć wyzwania społecznej edukacji pro-life, co w okresie batalii medialnej i parlamentarnej będzie miało olbrzymie znaczenie.

Swój DAR SERCA można złożyć TUTAJ

Dla osób z zagranicy TUTAJ

Jak zawsze bardzo liczymy na Waszą pomoc.
 
W imieniu KPLŻ
Ewa H. Kowalewska
Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
Human Life International - Polska
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag