Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Tato - bądź, prowadź, chroń! Narodowy Marsz Życia i Rodziny w Warszawie

W niedzielę 19 września tysiące ludzi w manifestacji za ochroną życia i rodziny przeszło historycznym centrum Warszawy (z Placu Zamkowego do bazyliki św. Krzyża na Krajowskim Przedmieściu). Przyszli rodzice z dziećmi - tymi maleńkimi w wózkach, i tymi starszymi. Towarzyszyło im mnóstwo młodzieży, która radośnie starała się zademonstrować swoje poparcie dla ochrony życia wszystkich poczętych dzieci. Nie zabrakło również seniorów i osób niepełnosprawnych na wózkach. Obecni byli między innymi Rycerze Kolumba, Rycerze Jana Pawła II oraz Wojownicy Maryi. Jak zawsze panowała wspaniała, radosna, rodzinna atmosfera.

W godzinach porannych z organizatorami marszu spotkał się Prezydent RP Andrzej Duda.

1

Do uczestników Marszu przemówił także Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak. Wskazał na aktualność i wagę tegorocznego hasła, aby ojciec rzeczywiście był, prowadził i chronił: - O to apeluję, bo od ojców, od tej postawy bezpieczeństwa, wychowania, zależy przyszłość, zależą kolejne pokolenia. Zależy to, aby nasze dzieci, tak maluchy jak starsza młodzież, kiedyś w tym samym miejscu, za 20-30 lat, mogły się zebrać ze swoimi dziećmi i powiedzieć "tato bądź, prowadź i chroń". Za to wam dziękuję. Bądźmy dalej razem!

Podczas marszu odbywało się wiele konkursów, co bardzo uatrakcyjniało spotkanie. Była też specjalna nagroda dla najmłodszego uczestnika marsz. W ubiegłym roku podobną nagrodę otrzymał zaledwie trzymiesięczny uczestnik, wieziony w wózku przez rodziców.

Odtwarzano też fragmenty wypowiedzi błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego poświęcone wartości ludzkiego życia, prokreacji, rodziny i oraz odpowiedzialności za kształt kraju oraz skandowano hasła prorodzinne i pro-life.

W tym roku uczestnicy nieśli olbrzymią 100 metrową, biało-czerwoną flagę Polski.

Uwieńczeniem Marszu była uroczysta Eucharystia w Bazylice Świętego Krzyża, podczas której homilię wygłosił ks. Dominik Chmielewski SDB, założyciel męskiej wspólnoty Wojownicy Maryi.

Podkreślił, że Bóg sam jest Życiem i Dawcą Życia. Zauważył, że marsz wnosi wiele radości, której nam Polakom tak bardzo brakuje. Bycie radosnym jest niezwykle ważne, bo ta głęboka radość płynie z faktu, że czujemy się kochani.

Zaznaczył, że radość, jedność i miłość małżonków, aby były niezniszczalne muszą być zakorzenione w Bogu i czerpać z jedności Trójcy Świętej.

Kapłan podkreśli ogromne znaczenie codziennej Mszy św. w życiu małżonków, co daje siły do wytrwania w przysiędze małżeńskiej, co zilustrował przykładami z życia.

1632054619

Zwrócił uwagę, że w czasie pandemii trzykrotnie wzrosła liczba rozwodów i pozwów rozwodowych, bo mnóstwo ludzi przestało uczestniczyć w Eucharystii, która jest źródłem miłości. – Skąd mają brać siłę, aby kochać, jeżeli w imię miłości bliźniego, rezygnują z uczestnictwa z Tym, który jest Miłością? – pytał.

Miłość zawsze jest związana z ofiarą! Kryzys męskości, który obecnie obserwujemy, ma bezpośredni wpływ na kryzys rodziny. – Mąż lub ojciec nie może zapominać, że to nie praca, komputer czy rozrywka ma być miłością jego życia, ale jego żona, której to uroczyście ślubował – dodał.

Po Eucharystii ks. Chmielewski wygłosił specjalną konferencję dla małżeństw, które wypełniły po brzegi bazylikę. Zaznaczył, że prawdziwy ojciec i mąż powinien działać, a nie tylko gadać. Wzorem dla wszystkich facetów jest św. Józef, który w Piśmie Św. nie mówi ani jednego słowa, ale działa. Tak, jak św. Józef chronił Jezusa i swoją rodzinę, również mężczyźni mają chronić Jezusa w swoich domach oraz w swoich rodzinach. Ochrona rodziny jest wielkim zadaniem ojców!

safe imagep

Kazanie w ks. Dominika Chmielewskiego czasie Mszy św. na zakończenie Marszu Życia i Rodziny można obejrzeć i wysłuchać TUTAJ

Organizatorami Marszu były: Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski i był także podziękowaniem za beatyfikację prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, wielkiego obrońcy rodziny i życia.

Źródło: PAP/ Niedziela/ Marsz Życia i Rodziny, informacje i opracowanie własne – 19 września 2021 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag