Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

„Każdy człowiek ma prawo do życia” – 22 października posiedzenie TK ws. aborcji eugenicznej

Drodzy Przyjaciele!
Już w najbliższy czwartek – 22 października – rozpocznie się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją RP zapisów ustawy zezwalającej na aborcję eugeniczną. To bardzo ważne wydarzenie, na które czekamy od dłuższego czasu i łączymy z nim wielkie nadzieje.

Czas z tym skończyć!
Jak z pewnością wiecie, polska ustawa o planowaniu rodziny w ramach tzw. wyjątków przyzwala na przerwanie ciąży w sytuacji, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, Wystarczy więc już samo podejrzenie choroby, aby legalnie uśmiercić dziecko w łonie matki.
Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie jest ponadpartyjną inicjatywą poselską. Pod wnioskiem podpisało się 119 posłanek i posłów z trzech różnych klubów poselskich, 8 partii politycznych oraz posłów bezpartyjnych. – Sprawa ochrony życia łączy ludzi o różnych poglądach politycznych ze zdecydowanej większości ugrupowań politycznych – podkreśla wnioskodawca dr Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Selekcja ludzi w Polsce. Czy to możliwe?
Tak! W Polsce stosuje się selekcję ludzi w okresie prenatalnym. Zgodnie z danymi rządowymi w 2019 roku w Polsce legalnie zabito 1074 chore dzieci w łonach matek, w tym 435 dzieci z zespołem Downa, który przecież nie jest chorobą sensu stricte, ale wadą genetyczną, która nie jest letalna.

Co to jest eugenika?
Jak podaje Wikipedia, jest to system poglądów zakładający możliwość doskonalenia cech dziedzicznych gatunku, którego celem jest tworzenie warunków pozwalających na rozwój dodatnich cech dziedzicznych i ograniczenie cech ujemnych (w szczególności dotyczy to wad dziedzicznych). Problem w tym, że dla osiągnięcia powyższego celu stosuje się także metody selekcji, również wobec ludzi, eksterminując osoby chore i niepełnosprawne.

„Życie niewarte przeżycia”
Dla nas Polaków najważniejszym doświadczeniem stosowania tej eugenicznej zasady było uśmiercanie chorych, w tym dzieci, w ramach Akcji T4 przez Niemcy hitlerowskie, również na terenach polskich. Z domów opieki, szpitali, sierocińców, a nawet z prywatnych domów również pełnoprawnych niemieckich obywateli, wyciągano chorych (także dzieci), których specjalne komisje lekarskie kwalifikowały do eksterminacji jako jednostki bezwartościowe. Realizowali to niemieccy lekarze, niektórzy bardzo utytułowani, przejęci eugeniczną ideologią poprawiania czystości rasy. Czym się to różni od zabicia chorego dziecka w 22 - 24 tygodniu ciąży?

Selekcję ludzi prowadzi się nadal!
Chore dziecko w łonie matki, które posiada własny, niepowtarzalny kod genetyczny i dynamicznie się rozwija, jest pozbawione ochrony prawnej. Lekarze najczęściej używają argumentów, że i tak umrze, że będzie niepotrzebnie cierpiało, że będzie niezmiernie kłopotliwe, niepełnowartościowe itd. Wszystkie te argumenty należą do propagandy eugenicznej. Bardzo często dla ich zilustrowania przedstawia się tzw. przypadki graniczne (najtrudniejsze), ale nie mówi się, jak bardzo rzadko się one zdarzają. Dzieci też chorują i umierają, jak wszyscy ludzie. Można i trzeba je leczyć, stosować środki uśmierzające ból i traktować z godnością, a nie jak odpady medyczne.

Eutanazja bardzo blisko
Argumentacja eugeniczna jest bardzo bliska propagandzie promującej eutanazję. Stosowany tutaj argument, że śmierć jest lepsza niż cierpienie, jest nadużyciem zarówno w stosunku do chorej, starszej osoby, jak i maleńkiego dziecka w łonie matki. Trzeba też zwrócić uwagę, że jest to argument wybitnie antychrześcijański.

Współodpowiedzialność
Zarówno chory w śpiączce, jak i dziecko w okresie prenatalnym, sami bronić się nie mogą. Odpowiedzialność za ich zabijanie spada na całe społeczeństwo, które wyraża na to cichą zgodę. My się z tym nie godzimy i dlatego chcemy zmienić ustawę. Uważamy, że w demokratycznym państwie prawa każdy człowiek ma prawo do życia oraz równego traktowania, co gwarantują zapisy w Konstytucji. Ufamy więc, że TK te prawa potwierdzi.

Co każdy z nas może zrobić?

PRZEDE WSZYSTKIM NALEŻY ZACHOWAĆ SPOKÓJ I POSTAWĘ PEŁNĄ ŻYCZLIWOŚCI

1. Poznać argumentację i bronić życia chorych dzieci w rozmowach z rodziną, znajomymi i wszędzie, gdzie będzie taka możliwość

2. Modlić się w intencji pełnej ochrony życia oraz o nawrócenie przeciwników życia

3. Upowszechniać ważne informacje w mediach społecznościowych

4. Być obecnym pod siedzibą TK w dniu rozprawy osobiście lub wirtualnie

5. Wspierać pomoc bezpośrednią rodziców chorych dzieci

Ad. 1 edukacja społeczna
Należy cierpliwie i spokojnie wyjaśniać problem, zawsze opierając się na rzetelnej wiedzy i faktach. Podstawowe argumenty w postaci prostych pytań i odpowiedzi opracowaliśmy w ulotce Każde chore dziecko ma prawo do życia. Można ją pobrać z naszej strony, wydrukować na domowej drukarce i komuś podarować TUTAJ

Ad. 2 Modlitwa
Gdy modlimy się razem, otrzymujemy wiele sił i olbrzymie wsparcie. W najbliższym czasie możemy się spodziewać dużych akcji krzykliwych, czarnych feministek, które są popierane przez liberalne media. W tej sytuacji niezwykle potrzebna jest Modlitwa o nawrócenie przeciwników życia. Wiele osób już się do niej przyłączyło. Propozycję można znaleźć TUTAJ

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z Krakowa podjęło inicjatywę nowenny przed rozprawą w TK. Ta modlitwa już trwa. Można się do niej przyłączyć.

Prof. Bogdan Chazan, prezes fundacji „Życiu Tak” Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, zaprasza w środę 21 października o godz. 18:00 do kościoła pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie na Mszę św. w intencji dzieci w łonach matek, po której przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki nastąpi uroczyste uderzenie dzwonu „Głos Nienarodzonych”.

Ad. 3. Publikować ważne informacje w mediach społecznościowych.
Większość z nas tkwi w Internecie, zwłaszcza teraz w czasie pandemii. Wykorzystajmy to! Nie przejmujmy się hejtem. Publikujmy informacje, które możecie brać z naszej strony: listy, ulotki, opracowania. Możecie też upowszechniać informacje z naszej strony na Facebooku

Jeżeli zrobi to każdy Przyjaciel, dotrzemy do olbrzymiej liczby ludzi. To jest bardzo ważne!

Ad. 4. Obecność pod siedzibą TK
Duża liczba zachorowań, jaką w ostatnim czasie obserwujemy, spowodowała kolejne restrykcje sanitarne. Warszawa jest strefą czerwoną o dużym zagrożeniu. Dotychczas wyrażano zgodę na 100 osobowe grupy manifestantów. Obawiamy się jednak, że nie będzie to możliwe. Starajmy się jednak trwać przed TK także wirtualnie i duchowo! To naprawdę bardzo ważne! Decyzja może nie zapaść od razu. Powinniśmy z troską i dużym zaangażowaniem śledzić tę rozprawę.

Ad. 5 Pomoc bezpośrednia dla rodziców chorych dzieci
Urodzenie się chorego dziecka to olbrzymie obciążenie dla rodziców, również finansowe. Zapewnienie mu właściwej opieki w domu zazwyczaj uniemożliwia podjęcie regularnej pracy najczęściej przez matkę, a wydatki są olbrzymie. Pamiętajmy o tym i pomagajmy w miarę swoich możliwości. My, dzięki pomocy Przyjaciół, wysyłamy paczki z odzieżą, pieluszki, środki higieniczne, czystości itd.

A jeżeli chore dziecko umiera?
Zawsze jest to niezwykle bolesne. Rodzice w tych najtrudniejszych sytuacjach nie zostają jednak sami. W Polsce działa już wiele hospicjów perinatalnych, które zapewniają życzliwą, troskliwą i fachową opiekę nad umierającymi niemowlętami. Znamy kilka przypadków, gdy dziecko urodziło się tak bardzo chore, że nie można go było uratować. Pomimo tragedii rodzice, którzy nie pozwolili zabić go przed urodzeniem, mogli się z nim pożegnać. Cieszyli się, że je przyjęli i zostało ochrzczone. Mogli odpłakać żałobę i godziwie pochować swoje dziecko.

Badania perinatalne i presja na matkę
Obecnie obowiązujący zapis ustawy obliguje do wykonania badań perinatalnych w celu wykrycia anomalii u dziecka. W praktyce jest to denuncjacja człowieka chorego, a co za tym idzie olbrzymia presja na rodziców, zwłaszcza na matkę, aby dziecko uśmiercić. Jeżeli aborcja eugeniczna zostanie prawnie zakazana, badaniom prenatalnym zostanie przywrócony sens, którym jest wykrycie choroby dziecka w celu leczenia chorego. Jak wiadomo współczesna medycyna oferuje wiele terapii także w okresie prenatalnym.

Oświadczenia
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny opublikowała już swoje oświadczenie w tej sprawie, z którym można się zapoznać TUTAJ

Nasze oświadczenie właśnie przygotowujemy, zostanie opublikowane w poniedziałek i będzie dostępne w naszych newsach na stronie www.hli.org.pl

Z pewnością im więcej będzie tych stanowisk, tym lepiej.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nasze działania!
Ofiarowując  20,- 50,- 100,- 200,- 500,- zł a może nawet więcej – ile kto może – włączacie się w wielką akcję powstrzymania selekcji dzieci w wieku prenatalnym w Polsce i pomocy ich rodzicom.

Swój Dar Serca można przekazać TUTAJ

Dla osób z zagranicy TUTAJ

 

W imieniu KPLŻ
Ewa H. Kowalewska
Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
Human Life International - Polska

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag