Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

UWAGA! Pułapka przedłużonego terminu rozliczania PIT-a

UWAGA! Rozliczenie PIT-a po 30 kwietnia (przedłużone) to utrata ulg podatkowych i prawa do przekazania 1%

Drodzy Przyjaciele!
Wraz z wdrożeniem Tarczy Antykryzysowej w związku z pandemią COVID-19 media obiegła informacja o zmianie terminu rozliczenia podatku do końca maja. Nie jest to prawda!

Nadal czwartek, 30 kwietnia, pozostaje ostatnim dniem na złożenie zeznania podatkowego.


Konsekwencje niezłożenia zeznania do tego terminu są następujące:

  • Jeśli Ministerstwo Finansów przygotowało w Pani/Pana imieniu PIT-37 lub PIT-38, zostanie on uznany za złożony z dniem 30 kwietnia – w formie przygotowanej przez ministerstwo – bez uwzględnienia ulg podatkowych, które mogą się Pani/Panu należeć oraz wskazania organizacji pozarządowej, dla której chciałaby Pani/Pan przekazać 1% podatku.

  • Jeśli rozlicza się Pani/Pan na innych formularzach: PIT-36, PIT-36L, PIT-39, organizacja pozarządowa, która zostanie wskazana na formularzu PIT do przekazania 1% podatku – nie otrzyma pieniędzy z uwagi na przekroczenie terminu złożenia PIT.

Natomiast prawdą jest, że złożenie formularzy PIT-36, PIT-36L oraz PIT-39 do końca maja (a nawet do poniedziałku 1 czerwca) uchroni podatników przed nałożeniem kary za złożenie deklaracji po terminie.

„Tarcza Antykryzysowa” umożliwia bowiem osobom fizycznym złożenie zeznania podatkowego o miesiąc później (do 31 maja), ale złożenie go między 1 a 31 maja będzie traktowane jako złożenie tzw. „czynnego żalu”. Tymczasem zgodnie z niezmienioną w tym zakresie Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, naczelnik urzędu skarbowego przekazuje 1%, tylko, jeżeli podatnik złożył zeznanie w ustawowym terminie do 30 kwietnia (lub do końca maja korektę takiego zeznania).

Podatnik może dużo stracić, jeżeli Urząd Skarbowy nie uwzględni żadnych należnych odliczeń. Duży problem będą także miały organizacje pozarządowe, które swoją działalność opierają na finasowaniu z 1%. Może to doprowadzić do konieczności ograniczenia lub też zaniechania pomocy podopiecznym oraz do licznych zwolnień pracowników trzeciego sektora.
Rzecznik Ministerstwa Finansów zapewnił, że zostanie wprowadzony przepis umożliwiający przekazywanie 1% także w przypadku deklaracji złożonych w maju, dotychczas jednak nie uchwalono takiego prawa.

W związku z powyższym proponujemy, aby (niezależnie od sytuacji związanej z pandemią koronawirusa) jak co roku rozliczyć swój PIT do końca kwietnia! Zostało jeszcze trochę czasu, więc na pewno zdążymy. Do rozliczenia podatkowego można wykorzystać bezpieczny i darmowy program, który znajduje się na naszej stronie TUTAJ

Jednocześnie bardzo prosimy o wsparcie naszego Stowarzyszenie Przyjaciół Ludzkiego Życia swoim 1% podatku na prowadzone przez nas programy pomocowe dla samotnych matek i ich maluszków oraz programy edukacji pro-rodzinnej i pro-life.

Te pieniądze otrzymamy latem, gdy po kryzysie koronawirusowym bardzo będą potrzebne naszym podopiecznym.

Stowarzyszenie Przyjaciół Ludzkiego Życia

KRS 0000 24 94 54


W imieniu KPLŻ
Ewa H. Kowalewska
Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
Human Life International - Polska

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag