Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Przyjaciele pomagają – „Niezbędnik” dla samotnych matek!

Drodzy Przyjaciele!
Z pewnością wielu z Was pamięta naszą zbiórkę na pomoc dla domów samotnej matki. Była bardzo potrzebna. My pochylamy się z troską nad porzuconą, samotną matką w stanie błogosławionym. Matką, bo przecież jej dziecko już się poczęło i weszło na typowy dla każdego człowieka szlak rozwojowy. Chronimy i pomagamy obojgu: zarówno matce, jak i jej poczętemu dziecku. Chcemy pomagać im także po narodzeniu dziecka. Ostatnim razem na początku lipca zanieśliśmy nasz dar do Domu Samotnej Matki w Gdańsku Matemblewie.

Trzeba wspomagać kolejne domy
Zaczęliśmy od najbliżej położonego od naszego biura, który znajduje się przy Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku - Matemblewie. Od lat czujemy się związani z tym miejscem. Będziemy też kolejno wspierać inne domy.

Matemblewo – sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej
Jest to urokliwe miejsce położone na przecięciu się polodowcowych dolin na morenowych górkach pokrytych bukowym lasem, które otaczają Gdańsk od południa. Historia sanktuarium sprzed ok. 250 lat jest związana z tradycją, że miejscowy stolarz ze wsi Matarnia (obecnie część Gdańska)  zimą w czasie silnego mrozu i zawiei szedł do Gdańska (ok. 10 km) po lekarza dla rodzącej żony. Zabłądził i usiadł zmęczony, co było bardzo niebezpieczne. Wzywał pomocy Matki Bożej, ale zasnął. Obudziła go piękna kobieta i kazała mu wracać do domu, mówiąc, że jego żona już urodziła syna. Gdy wrócił, okazało się, że pod jego nieobecność przyszła do ich chaty piękna kobieta, która zakasała rękawy i jako położna pomogła rodzącej. Dziecko szybko się urodziło, ale gość zniknął. Przekonany, że była to Matka Boża, poszedł do oo. cystersów do Oliwy, do których należały te tereny. Zapisali wydarzenie w swoich annałach i pomogli wystawić kaplicę wotywną. Miejscowe kobiety przychodziły tam prosić Maryję o poczęcie dziecka. Każda przynosiła ze sobą worek ziemi, aż został usypany kopiec wysokości 9 m. Na jego szczycie stanęła nowa kaplica z figurą Matki Bożej Brzemiennej. Dzisiaj obok świętego wzgórza, stoi kościół i Dom Samotnej Matki. Mieści się tutaj także Centrum Apostolstwa Rodziny Chrześcijańskiej i siedziba archidiecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin.

Dom Samotnej Matki w Matemblewie jest duży, wygodny i położony wśród lasu. Prowadzą go Siostry Kanoniczki Ducha Świętego (duchaczki), gdyż to miejsce od lat jest związane z historią duchaczy, założonych przez św. Gwidona w celu ratowania życia niechcianych noworodków. W lipcu, gdy przywieźliśmy dar od Przyjaciół, w domu przebywało kilkanaście matek brzemiennych lub z dziećmi. Były bardzo zadowolone, gdyż szybko zużywające się środki higieniczne zawsze są w deficycie, a są absolutnie niezbędne. Jak wiecie nie publikujemy zdjęć tych matek, aby ich nie stygmatyzować, ale mogliśmy uwiecznić stos tych rzeczy od Przyjaciół, które były dla nich przeznaczone.

Siostry i matki napisały do nas: Dom Samotnej Matki w Gdańsku Matemblewie składa serdeczne podziękowanie, szczególnie pani Ewie Kowalewskiej i wszystkim Przyjaciołom, za dary ofiarowane naszej placówce. To dzięki tak wspaniałym ludziom o wrażliwych sercach, dzieciom powraca uśmiech, a matkom nadzieja na lepsze jutro.

Teraz czas na – „Niezbędnik” dla samotnej matki
Za każdym razem będzie to inny dom, ale potrzeby obliczamy zgodnie z liczbą przebywających w nim aktualnie matek i dzieci. Najczęściej jest ich od kilkunastu do dwudziestu. Przeznaczamy 140 zł na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla jednej matki.

Co zawiera „Niezbędnik”?
Proszek do prania w dużych opakowaniach, środki higieniczne niezbędne dla matki oraz kosmetyki potrzebne dla dziecka, płyn do płukania tkanin i ubranek dziecięcych, płyn do mycia naczyń, papier toaletowy i ręczniki papierowe oraz pastę do zębów i domestos. W miarę możliwości i potrzeb dołączamy pieluszki.

Każdej z matek trzeba podarować taki sam „Niezbędnik”
Zakładamy, że na jeden dom potrzebujemy uzbierać 2800 zł. Zakupy staramy się robić wykorzystując promocje, a obsługę i transport zapewniamy we własnym zakresie.

Lista Domów Samotnej Matki na terenie Polski TUTAJ

Otwieramy skarbonkę! Jeżeli wielu z nas coś do niej wrzuci, złożymy się na wspaniały „Niezbędnik” dla samotnych matek w trudnych sytuacjach życiowych, czasowo znajdujących schronienie w Domu Samotnej Matki.

Ofiarowując 50,-; 100,- czy nawet 280 zł (ile kto może) na Niezbędnik dla samotnej matki, pomagasz jej i jej dziecku oraz ułatwiasz prowadzenie domu, tym którzy podjęli się tego zadania i często mają „dołki” finansowe.

Swój Dar Serca można przekazać TUTAJ

Dla osób z zagranicy TUTAJ


W imieniu KPLŻ
Ewa H. Kowalewska
Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
Human Life International - Polska

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag