Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Na mokradła i wyspy Galapagos też pojedzie!

Drodzy Przyjaciele!
Mam dobre wieści! Matka Boża w Ikonie Częstochowskiej kontynuuje swoją pielgrzymkę przez świat w obronie życia i rodziny. Obecnie jest w zachodnim Ekwadorze. Przejechała już ok 197 tys. km!

Pożegnanie Panamy
Na początku sierpnia Panama pożegnała wędrującą Częstochowską Ikonę. Czekała Ona u sióstr karmelitanek w Colon, gdzie było Jej naprawdę bardzo dobrze. Żartowaliśmy, że siostry wyprosiły ten trochę dłuższy postój właśnie u nich.


W kaplicy ss. karmelitanek w Colon w Panamie

Do Panamy polecieli nasi przedstawiciele, koordynatorzy pielgrzymki ks. Leon Juchniewicz – polski misjonarz pracujący w Ekwadorze od ponad 30 lat – i Veronica Vernaza, która od kilku już lat jest hiszpańskojęzyczną sekretarką Matki Bożej. Dzięki niej w pełni funkcjonuje strona internetowa dla Ameryki Południowej. W ubiegłym roku jeździła przez Panamę, Kolumbię i Ekwador jako tłumaczka i asystentka głównego koordynatora pielgrzymki Lecha Kowalewskiego. Obecnie koordynuje wizytę w Guayaquil, gdzie mieszka.


Veronica w FETV

Transmisja w FETV
Ikona wróciła do kaplicy w katolickiej telewizji FETV (tam zaczęła się Jej wędrówka przez Panamę). Ks. Leon został poproszony o odprawienie Mszy św. i wygłoszenie kazania, co było transmitowane na antenie.


O. Leon odprawia Mszę św. w FETV

Pożegnanie kapłanów panamskich
Kolejnego dnia, ostatniego już na ziemi panamskiej, Ikona stanęła w prezbiterium kościoła pw. św. Antoniego z Padwy, gdzie odbywały się doroczne rekolekcje dla wszystkich kapłanów z archidiecezji Panamy. Abp José Domingo Ulloa Mendieta OSA osobiście przewodniczył uroczystej Eucharystii razem z zebranymi kapłanami.

 

Abp Mendieta okadza Ikonę podczas rekolekcji kapłańskich

Wieczorem Ikona wróciła do kaplicy w telewizji FETV, aby uczestniczyć w ostatnim wywiadzie z ks. Leonem Juchniewiczem, który następnego dnia miał Ją zabrać samolotem do Ekwadoru. Podsumowanie wędrówki przez Panamę można znaleźć TUTAJ

Długo oczekiwana wizyta w Guayaquil


Powitanie w Guayaquil

Podróż samolotem z Panamy do Guayaquil minęła bez większych problemów. Ikona została umieszona i umocowana w specjalnie dla Niej zbudowanej aluminiowej skrzyni. Pozostały sprzęt: elementy rozłożonego feretronu, rama z oświetleniem, akumulatory i inne drobiazgi po raz pierwszy były zabezpieczone w drugiej, dodatkowej skrzyni, którą zbudowaliśmy, aby wreszcie niczego nie uszkodzić i nie pogubić. To wydaje się łatwe, ale gdy do „akcji” włącza się większa liczba osób, zawsze coś może zostać uszkodzone lub zgubione. Na przykład ładowarka do akumulatorów tylko podczas I etapu pielgrzymki została zgubiona 5 razy. Później, nauczeni doświadczeniem, wmontowaliśmy ją w ramę feretronu. Natomiast nadal jest wiele śrub do mocowania, nakrętki, klucz do zabezpieczeń itd. które są nietypowe i trudno je na drugim końcu świata uzupełnić, a dotychczas jeździły w specjalnie dla nich uszytym worku i już kilkakrotnie ginęły.

Znowu na Równiku czyli w Ekwadorze
Diecezja Guayaquil znajduje się na zachodzie Ekwadoru, nad Pacyfikiem. Miasto jest duże, ma wielki port i rozwinięty przemysł. Miejscowy arcybiskup archidiecezji Guayaquil Luis Cabrera usilnie zapraszał i czekał na wizytę prawie dwa lata, gdyż jak wiadomo w Ameryce Południowej nikt się nie spieszy, a odwiedziny w diecezjach Santo Domingo i stołecznej Quito znacznie się przedłużyły. Wymógł jednak na koordynatorach pielgrzymki, aby Ikona po wizycie w Panamie wróciła do Ekwadoru, właśnie do Guayaquil.

Powitanie w Guayaquil
Zaraz po przylocie, który odbył się bez dodatkowych przygód, Ikona powędrowała na pierwsze spotkanie do domu rekolekcyjnego sióstr  Santo Domingo de Guzman. Odbywało się tam II Spotkanie Katolickiej Formacji Ekwadoru. Stałą bazą dla Ikony była Jej parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej, która powstała jako wotum dziękczynne za uratowanie życia św. Jana Pawła II po zamachu. Więcej informacji
TUTAJ

W katolickiej szkole św. Ducha
Bardzo miłym wydarzeniem była wizyta w katolickiej szkole Centro de Estudios Espiritu Santo. Uczniowie podarowywali Matce Bożej białe róże, modlili się z Nią i słuchali wykładów nt. historii i znaczenia Ikony, oczywiście dowiedzieli się wiele także o Polsce.


Uczniowie niosą Ikonę podczas uroczystości powitania

Uroczysty odpust
26 sierpnia, w uroczystość MB Częstochowskiej odbył się wielki odpust w parafii pod tym wezwaniem, który już po zapadnięciu zmroku zakończył się koncertem pieśni maryjnych i wspaniałym pokazem fajerwerków.


Odpust w kościele MB Częstochowskiej w Guayaquil

Więcej Informacji TUTAJ

W centralnej katedrze w Guayaquil
Kolejnym miejscem odwiedzin była miejscowa katedra, piękny neogotycki kościół, zbudowany na konstrukcji ze zbrojonego cementu, co jest bardzo ważne ze względu na zagrożenie trzęsieniem ziemi. Od początku września Ikona odwiedza kolejne parafie i wspólnoty. Wszędzie towarzyszy Jej dużo ludzi, którzy są bardzo poruszeni Jej wizytą. Modlą się, biorą do domów obrazki z Jej wizerunkiem i modlitwą JP II z encykliki Evangelium vitae. Więcej informacji
TUTAJ

Przyszła też do ciężko chorego!
Bardzo wzruszająca była wizyta w prywatnym domu, gdzie cała rodzina, przyjaciele i znajomi (ok. 50 osób) modlili się w intencji Wei Wei – chorego na raka mózgu 21-letniego syna tej rodziny, który swoje cierpienie ofiarował w intencji kapłanów.


Wizyta w domu chorego Wei Wei

Abp Cabrera prosi o wielką modlitwę w obronie życia
10 września Ikona zatrzymała się w parafii św. Teresy. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Luis Cabrera, który wezwał wiernych, aby przed Obliczem Matki Bożej zwielokrotnili modlitwy w intencji ochrony życia i rodziny w kontekście odbywających się właśnie dyskusji w Zgromadzeniu Narodowym Ekwadoru na temat dekryminalizacji aborcji i legalizacji związków jednopłciowych. To jest obecnie wielki problem, gdyż rządy całej Ameryki Południowej znajdują się pod wielką presją, aby to wprowadzić bez zgody, a nawet konsultacji ze społeczeństwem – powiedział.

Zainteresowanie mediów
Lokalne i ogólnonarodowe media zaczęły wykazywać większe zainteresowanie wizytą Ikony Częstochowskiej. Codzienna gazeta o zasięgu ogólnokrajowym „Expreso” opublikowała obszerny artykuł na temat tej wizyty, poświęcając wiele miejsca wyjaśnieniu historii Ikony oraz języka ikonograficznego. Nie można sobie wyobrazić większej promocji i samej peregrynacji, i Polski. Można go zobaczyć TUTAJpo hiszpańsku oczywiście.

Plany – najpierw Portoviejo
Już postanowiono, że na trasie pielgrzymki MB kolejną będzie Archidiecezja Portoviejo (czyt. Portovieho), ok. 200 km na północ od Guayaquil. To prowincja Manabi, która leży wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Ma ponad milion wiernych, a tylko 78 parafii i 116 kapłanów. Trzy lata temu Ekwador przeżył wielkie trzęsienie ziemi. Prowincja ta znajdowała się bisko epicentrum i bardzo ucierpiała. Domy zamieniły się w gruzy, wielu ludzi zginęło, pozostali nie mieli dachu nad głową, picia i jedzenia. Mieszkańcy są w większości bardzo ubodzy. Nie wszyscy byli w stanie w pełni odbudować swoich domów. To teren podmokły, tropikalny. Ta wizyta nieco przedłuży pobyt Ikony w Ekwadorze, ale widać wyraźnie, że Matka Boża chce pojechać tam, gdzie ludzie tak bardzo ucierpieli. Musimy się postarać, aby to się udało! Na pewno Przyjaciele pomogą!

Galapagos na wiosnę
Na wiosnę Ikona ma odwiedzić wyspy Galapagos. Dla nas to atrakcja turystyczna, ale dla Ekwadorczyków to kawałek ich ojczyzny, gdzie są trzy katolickie parafie. Tam trzeba albo dolecieć samolotem, albo popłynąć statkiem. Wszystko kosztuje! Jesteśmy jednak przekonani, że przy Waszej pomocy uda się to zrobić.

A później Kolumbia
Już czekają, chociaż trudno dokładnie wyliczyć, kiedy to się stanie. Matka Boża ma tam jechać samochodem (pickupem), osłonięta szklanym domkiem Mama Mobilem, który dzięki Waszej pomocy udało się zbudować w Ekwadorze. Tam już w ubiegłym roku pojechał nasz koordynator i wiele spraw udało się uzgodnić. Oczywiście nadal będzie dużo problemów do załatwiania na bieżąco.

Ciągłe ataki, podobnie jak u nas!
Ameryka Południowa to wielki kontynent, ale szczególnie teraz wiele krajów odczuwa bardzo silne naciski, również finansowe, aby prowadzić ideologię genderową, małżeństwa jednopłciowe i swobodę aborcji. Ludzie tego nie chcą, ale nikt ich o to nie pyta. Pomoc Matki Bożej jest im bardzo potrzebna, więc proszą o wizytę i z utęsknieniem na Nią czekają.

Powyższy List można i należy republikować w całości lub fragmentach na swoich i zaprzyjaźnionych stronach internetowych, w gazetkach parafialnych itd. z podaniem źródła. Gdyby były potrzebne zdjęcia lepszej rozdzielczości, proszę o kontakt.

Mamy nadzieję, że Przyjaciele, jak zawsze pomogą nam w kontynuowaniu tej bezprecedensowej pielgrzymki przez świat w obronie życia i rodziny.

Prosimy o dalszą pomoc!

Ofiarowując 50,- 100,- 200,- czy 500,- zł (ile kto może) pomagasz Matce Bożej Częstochowskiej w Jej wędrówce przez świat w obronie cywilizacji życia i miłości. Niechaj to będzie nasza ofiara w przeproszeniu Jej za wulgarne ataki, jakie Ją spotykają także w Polsce.

Bądźcie z Nami!

Serdecznie dziękujemy!


Swój Dar Serca można przekazać TUTAJ


Dla osób z zagranicy TUTAJ

 

W imieniu KPLŻ
Ewa H. Kowalewska
Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
Human Life International - Polska

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag