Jutro wielki odpust M. B. Częstochowskiej także w Ekwadorze!

W Guayaquil – w zachodnim Ekwadorze nad Oceanem Spokojnym – znajduje się parafia pod wezwaniem M. B. Częstochowskiej. My, Polacy wiemy, że uroczystość Najświętszej Panny Maryi Częstochowskiej przypada 26 sierpnia. To wielkie święto i dzień odpustu, więc wiele osób w tym dniu odwiedza Sanktuarium Jasnogórskie. Mało, kto natomiast zdaje sobie sprawę, że kościołów pod wezwaniem M.B. Częstochowskiej jest całkiem sporo, nie tylko w Polsce, ale rozrzuconych po całym świecie.

Wielkie święto w Guayaquil
W tym roku w parafii M. B. Częstochowskiej w Guayaquil odpust będzie zupełnie wyjątkowy. W tym czasie parafię odwiedza bowiem Ikona Częstochowska wędrująca „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia.


Pierwsze powitanie na terenie parafii
M.B. Częstochowskiej w Guayaquil

Skąd parafia pod tym wezwaniem na drugim końcu świata?
To długa i wzruszająca historia. Otóż 13 maja 1981 roku na Placu Św. Piotra na Watykanie zgromadził się olbrzymi tłum. Ojciec Święty Jan Paweł II jechał aleją, otoczony ludźmi, którzy podawali mu dzieci i wiwatowali. Nikt się nie spodziewał, że cokolwiek złego może się wydarzyć. Strzały padły z niewielkiej odległości. Zaczęła się walka o uratowanie życia papieża. Wszyscy byli w szoku! Cały Kościół rzucił się na kolana, prosząc Maryję, aby uprosiła ratunek dla niego.

Abp Echeverria w Guayaquil modlił się przed telewizorem
Wszystkie kanały telewizyjne na całym świecie podawały informacje z Rzymu. W odległym Ekwadorze abp Guayaquil Bernardino Echeverria Ruiz OFM, głęboko poruszony, trwał przed telewizorem. Zobaczył, że tam daleko na Placu Świętego Piotra modli się grupa pielgrzymów z Polski. Mieli ze sobą wizerunek Ikony Matki Bożej Częstochowskiej, który zamierzali ofiarować Ojcu Świętemu. Po zamachu ustawili go na papieskim tronie i padli na kolana, prosząc Maryję o ratunek. Ich spontaniczna, głęboka modlitwa bardzo poruszyła arcybiskupa. Postanowił wtedy ofiarować Matce Bożej coś wyjątkowego w intencji uratowania życia papieża. Ta myśl powstała głęboko w jego sercu: – Zbudujemy Ci Matko Najświętsza nową świątynię, właśnie pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej, którą w świętej Ikonie czci Ojciec Święty i nazywa Ją swoją Mamą.


Kard. Bernardino Echeverria Ruiz OFM

Deklaracja wobec tłumu w katedrze
Później, już jako administrator Ibarry abp Echeverria (obecnie kardynał) w liście z 1993 roku napisał: Gdy w Ekwadorze dowiedzieliśmy się o zamachu na papieża Jana Pawła II, wszyscy odczuwaliśmy głęboki ból i modliliśmy się o uratowanie jego życia. Poruszony wiadomościami z Watykanu, wszedłem do katedry w Guayaquil i zwróciłem się do zgromadzonego tłumu ludzi, aby zjednoczyli się w modlitwie o ocalenie Ojca Świętego. Była to chwila wielkiej udręki i porywu wiary. Mając przed sobą wielu wiernych, podniosłem głos i powiedziałem: Dziewico Częstochowska, Matko kochająca Ojca Świętego, ocal jego życie! W imieniu archidiecezji Guayaquil obiecuję, że jeśli ocalisz papieża, zbuduję Ci kościół w naszym mieście – Guayaquil.

 

I tak się stało!
Budowa nowego kościoła nie jest łatwym zadaniem, ale w tym przypadku wszystko działo się w niemal cudowny sposób. Ojciec Święty Jan Paweł II znał obietnicę arcybiskupa Guayaquil i wzruszony podarował dla nowo powstającej parafii do głównego ołtarza dużą kopię Ikony Częstochowskiej, którą otrzymał w podarunku od polskiego artysty. Bardzo podobną do tej, którą grupa Polaków umieściła na papieskim tronie w najtrudniejszych chwilach po zamachu.

Obiecać łatwo, ale za co zbudować?
Trzeba było zorganizować zbiórkę darowizn na budowę tego kościoła, co nie było łatwe. Tymczasem, zupełnie przypadkowo, ktoś rozpuścił plotkę, że arcybiskup Echeverria zamierza odejść, więc spontanicznie przygotowano uroczystość pożegnania. Wiadomość okazała się fałszywa, ale ludzie wykorzystali tę okazję do zebrania darów na budowę kościoła.

No i znalazł się sponsor!
Największym zaskoczeniem był wynik rozmowy z przedstawicielem miejscowej grupy grekokatolickiej, która otacza wielką czcią Ikonę Częstochowską. Powiedział on otwarcie, że dotychczas nie wspomagał tej sprawy, ale jeżeli arcybiskup chce, aby zbudował tę świątynię, zrobi to bez niczyjej pomocy. I tak się stało!

Kościół osobiście poświęcił Jan Paweł II
Ojciec Święty Jan Paweł II 31 stycznia 1985 roku podczas pielgrzymki do Ekwadoru odwiedził świątynię pw. Matki Bożej Częstochowskiej, która powstała jako wotum dziękczynne za uratowanie jego życia. Konsekrował wtedy ten kościół, powierzając go Matce Bożej Częstochowskiej, patronce i Królowej Polski.

Przygotowania do odpustu i wizyty Ikony Częstochowskiej
Dla tej parafii to wielkie wydarzenie. Wierni czekają już od dwóch lat na przyjazd wędrującej „Od Oceanu do Oceanu” Ikony. Ona musiała tam przyjechać właśnie na ten odpust, w uroczystość Panny Maryi Częstochowskiej. Ludzie są bardzo przejęci Jej wizytą i już od dłuższego czasu przygotowują się do tego wydarzenia.

Trwa Nowenna przed uroczystością
W tym samym czasie Ikona już do nich przyjechała. Teraz odwiedza różne ważne miejsca na terenie parafii, gdzie jest przyjmowana bardzo uroczyście. Świętować będą w poniedziałek 26 sierpnia! Wieczorem przed Mszą św. będzie wspólnie odmawiany Różaniec, a po uroczystym nabożeństwie odbędzie się na żywo koncert Mariany, który zakończy pokaz fajerwerków.


Odwiedziny w szkole w Guayaquil

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przewieźć Ikonę z Panamy do Ekwadoru. Jak zawsze podróż samolotem jest dużą przygodą i wymaga przygotowań oraz wysiłku. Więcej na temat pożegnania w Panamie można zobaczyć TUTAJ

Zapraszamy na stronę www.odoceanudooceanu.pl która jest prowadzona po polsku, angielsku, hiszpańsku i po portugalsku.

Prosimy o dalszą pomoc!

Czy chcecie, aby Królowa Polski pojechała na Wyspy Galapagos, a później do Kolumbii. To najlepsza promocja Polski, jaką tylko możemy sobie wyobrazić!

Potrzebna jest Wasza pomoc, gdyż koszty transportu są nieubłagane.

Wiemy że Przyjaciele nie zawodzą!

Ofiarowując 50,- 100,- 200,- czy 500,- zł (ile kto może) pomagasz Matce Bożej Częstochowskiej w Jej wędrówce przez świat w obronie cywilizacji życia i miłości. Niechaj to będzie nasza ofiara w przeproszeniu Jej za wulgarne ataki, jakie Ją spotykają także w Polsce.

Bądźcie z Nami!

Serdecznie dziękujemy!


Swój Dar Serca można przekazać TUTAJ


Dla osób z zagranicy TUTAJ


W imieniu KPLŻ
Ewa H. Kowalewska
Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
Human Life International - Polska

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.