Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Ikona Częstochowska na ŚDM w Panamie

Drodzy Przyjaciele!
Wędrująca przez świat w intencji obrony cywilizacji życia Ikona Częstochowska „Od Oceanu do Oceanu” przebywa w Panamie już od końca listopada ubiegłego roku. Po gorącym przywitaniu na lotnisku odwiedziła katolicką Telewizję FETV, głównego sprawozdawcy Światowego Spotkania Młodzieży, której naczelny dyrektor ks. Francesco Verar przejął odpowiedzialność za Ikonę i Jej wędrówkę na terenie Panamy.   Następnie Ikona gościła w kościele oo. karmelitów w centrum Panama City, gdzie modliło się przed Nią wiele osób.


W Kościele oo. karmelitów w Panama City

Wizyta w Chitre
Już 12 stycznia Matka Boża pojechała do Chitré. Jest to panamskie miasto położone u nasady półwyspu Azuero, ok. 7 km od wybrzeża Zatoki Panamskiej (od strony Pacyfiku), oddalone od stolicy ok. 250 km – ok. 3 godz. autostradą.


U sióstr augustianek w Chitre

Początkowo zatrzymała się w klasztorze św. Józefa ss. augustianek, które otoczyły Ją serdeczną adoracją. O godz. 17:00 młodzi Panamczycy procesyjnie przenieśli Ją do starej, pięknej katedry pw. Św. Jana Chrzciciela.


Chitre – procesja przez centrum miasta

O godz. 18:00 w katedrze celebrowano uroczystą Mszę św. z tej okazji. Matka Boża Częstochowska czekała tam na przyjazd polskiej młodzieży. Polacy są najliczniejszą grupą młodzieży z Europy, ok. 1500 osób. Teraz cieszą się i bawią z miejscową młodzieżą. Poznają miejscową kulturę i zwyczaje. W tym czasie Ikona odwiedzała kolejno te parafie, które gościła polska młodzież.


Wprowadzenie Ikony do katedry w Chitre


Katedra w Chitre

„Marifest”
19 stycznia Ikona wróciła do stolicy, aby uczestniczyć w „Marifest”, Festiwalu Pieśni Maryjnych, który zorganizowała parafia pw. Nuestra Señora de la Esperanza (Matki Bożej Nadziei). W tej parafii proboszczem jest brat ks. Francesco Verara, który na polecenie miejscowego arcybiskupa sprawuje funkcję kustosza Ikony na terenie Panamy. Festiwal kończy się 21 stycznia.


Młodzież panamska z Ikoną

U św. Łukasza
22 stycznia Matka Boża Częstochowska zawita do parafii pw. Św. Łukasza. Parafianom bardzo zależy na tej wizycie, gdyż pamiętają, że ich patron – św. Łukasz – był wielkim przyjacielem Matki Bożej i nie tylko Ewangelistą, ale także pierwszym ikonografem. Zgodnie z wielowiekową tradycją Ikona Częstochowska jest zaliczana do tzw. łukaszowych, najstarszych na świecie. Wędrująca kopia jest wykonana starą metodą ikonograficzną wielkości 1:1. Została poświęcona i przyłożona do Ikony Jasnogórskiej 28 stycznia 2012 roku (siedem lat temu) i przejechała już ok. 190 tys. km, zaczynając od Władywostoku. Panama jest 30 krajem na tej zadziwiającej trasie.

Wizyta na Darze Młodzieży?
Dar Młodzieży cumuje w Panamie na dostępnym dla zwiedzających nabrzeżu. Trwają pertraktacje na temat odwiedzin przez Ikonę MB Częstochowskiej na pokładzie. Mamy nadzieję, że Ikona odwiedzi ten wyjątkowy, polski żaglowiec.

Figura MB Panamskiej
Nie chcieliśmy, aby Ikona była noszona, jak baner na spotkanie z Ojcem Świętym. W tym wielkim tłumie i zamieszaniu mogłaby zostać uszkodzona lub nie potraktowana z należnym uszanowaniem. To oczywiste, że na głównym spotkaniu młodzieży z papieżem będzie obecna figura „Matki Bożej Antycznej” Patronki Panamy. Niemniej Ikona Matki Bożej Częstochowskiej budzi wielkie zainteresowanie. Modlą się przed Nią tłumy ludzi. Staje się coraz bardziej popularna, jako jeden z najbardziej znanych wizerunków na świecie.

Zakończenie ŚDM dla Polaków
Ma się odbywać w parafii św. Łukasza. Swoją obecność na tym spotkaniu zapowiedziała małżonka prezydenta Polski – Agata Kornhauser-Duda.

Dalsze plany
25 stycznia Ikona ma wrócić do kościoła oo. karmelitów p w. Nuestra Señora del Carmen w centrum Panamy. Po ŚDM Matka Boża Częstochowska odwiedzi kolejne parafie w Panamie, a po zakończeniu peregrynacji w tym niewielkim kraju ma wrócić samolotem na południe do diecezji Guayaquil, we wschodnim regionie Ekwadoru nad Pacyfikiem. Kolumbia także już czeka.

Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć peregrynację Ikony Częstochowskiej przez świat w intencji obrony życia swój Dar Serca mogą przekazać TUTAJ

Dla osób z zagranicy TUTAJ

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag