Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku – jubileusz 25.lecia HLI w Polsce


Spotkanie Jubileuszowe prowadzi Ewa Kowalewska

Podczas uroczystości bp Zbigniew Zieliński HLI powiedział: - HLI jest jednym z dowodów na to, jak bardzo cenne jest odczytywanie uwarunkowań danego okresu - wieku i pokolenia. Świetnie wpisało się w to wszystko, co niosą współczesne czasy, gdzie niestety często cnotę traktuje się jako grzech, a grzech jako cnotę. Oni nieprzerwanie stoją na straży prawdziwego pojęcia cnoty. Po 25 latach istnienia tej organizacji musimy wypowiedzieć słowa ogromnej wdzięczności za zaangażowanie tylu osób świeckich w ochronę życia.


Na początku chwilą modlitwy otoczono i pożegnano obrońców życia, którzy przez wiele lat współpracowali z HLI, a obecnie są już w domu Ojca: o. Paula Marxa – założyciela HLI, abp. Tadeusza Gocłowskiego, Barbarę i Jacka Willke, Galinę Maslennikową, Iwonę Grodecką, prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, Larrego Jacobsa, ks. Kazimierza Krucza, prof. Marię Hrabowską, red. Lecha Kujawskiego, Zbigniewa Arkuszyńskiego, ks. prof. Jerzego Buxakowskiego, prof. Irenę Kaszewską, Irminę Antkowiak (Murkę), dr Hannę Cerańską-Goszczyńską, o. Karola Meissnera, Elżbietę Polakiewicz, Zbigniewa Zakrzewskiego i Antoniego Ziębę.

Następnie zebrani mogli obejrzeć prezentację przedstawiającą główne ścieżki działalności HLI w Polsce w ciągu minionych 25 lat.

Są to:

 1. Materiały edukacyjne w obronie życia: ulotki, broszury, gazety, książki, filmy, muzyka w wielu językach naszego regionu
 2. Modele „Małego Jasia” i zestawy „Jak Powstałem”
 3. Ekspertyzy, opracowania naukowe, tłumaczenia cennych dokumentów, w tym prowadzenie Instytutu Nauk Demograficznych i Społecznych
 4. Szkolenia pro-life dla liderów ze Wschodu na nauczycieli i instruktorów naturalnych metod rozpoznawania płodności – kilkadziesiąt tysięcy osób
 5. Wsparcie dla przedmiotu „Wychowanie do Życia w Rodzinie”
 6. Lobbing na światowych szczytach ONZ – Kair, Kopenhaga, Pekin, Rzym itd.
 7. Współpraca z Papieską Radą ds. Rodziny z błogosławieństwem św. Jana Pawła II.
 8. Szkolenia i współpraca z prawosławnymi obrońcami życia na Wschodzie.
 9. Współpraca z Kościołem katolickim na Wschodzie.
 10. 11 międzynarodowych kongresów o tematyce „Miłość – Życie – Rodzina” – Gdynia, Moskwa, Kijów 2x, Warszawa 3x, Gdańsk + VII Światowy Kongres Rodzin w Warszawie
 11. Seminarzyści w obronie życia – konferencje, spotkania, biuletyny, gazety, stypendia.
 12. Współpraca w urządzeniu Domu Samotnej Matki i sali konferencyjnej w Gdańsku Matemblewie.
 13. Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – najszersza z możliwych platforma wsparcia obrony życia.
 14. Modlitwa w intencji obrony życia:

- Różaniec w obronie życia z prof. Włodzimierzem Fijałkowskim;

- Modlitwa o nawrócenie przeciwników życia.

 1. Pomoc dla matek w najtrudniejszych sytuacjach - Punkt Pomocy Rzeczowej i wyprawki dla noworodków.
 2. Paczki dla dzieci, Mikołajki, Dzień Dziecka, festyny.
 3. Strony internetowe, gazetka, newsy i obecność w mediach społecznościowych Facebook, Twitter i in.
 4. Kręgi dyskusyjne Klubu Przyjaciół Ludzkiego Życia.
 5. Marsze dla Życia (wielkie i lokalne).
 6. Peregrynacja Ikony Częstochowskiej przez świat w obronie życia „Od Oceanu do Oceanu” – Od Władywostoku do Fatimy przez Amerykę Pn., obecnie w Ekwadorze – 190 tys. km – i nadal trwa.


W imieniu władz głos zabrał sen. Antoni Szymański oraz pos. Jan Klawiter, którzy od początku współpracował z HLI. Wśród gości był obecny Ksiądz Mitrat Józef Ulicki - Proboszcz Parafii Greckokatolickiej pw. Św. Bartłomieja i Opieki NMP w Gdańsku oraz Genia Samborska-Berekec, prezes ukraińskiej organizacji „O godność człowieka”, która współpracuje z HLI od ponad dwudziestu lat. Mówiła o owocach tego zaangażowania, którymi są uratowane dzieci i jak to jest ważne dla Ukrainy, doświadczonej przez Czarnobyl i wojnę.


Przemawia Genia Samborska z Ukrainy

Dla liderów, którzy od lat pomagali w pracy pro-life, organizowanej przez HLI w Polsce, przygotowano medale okolicznościowe. Jak podkreśliła Ewa Kowalewska – Bogactwem ruchu społecznego są konkretni ludzie, którzy działają woluntarystycznie i wytrwale, z przekonaniem budując kulturę życia.


Medal otrzymuje red. Lech Polakiewicz z Radia Maryja.

Wśród odznaczonych byli: bp. Zbigniew Zieliński, ks. mitrat Józef Ulicki, sen. Antoni Szymański, pos. Jan Klawiter, red. Marcin Przeciszewski, red. Lech Polakiewicz, red. Witold Pobudzin, prof. Franciszek Makurat, Paweł Wosicki, Anna Dyndul, Joanna i Waldemar Jaroszewiczowie, Wacław Schulta, Magda i Marek Hola, Ewa Kamińska, Adam Hlebowicz, prof. Urszula Walijewska, Bogumił Olszonowicz, Jędrzej Abramowski, Teresa Janowska, Jacek Kłeczek, Urszula i Krzysztof Tarowski, Ewa Nowakowska, Anna Mrozowicz, Maria i Janusz Długońscy oraz członkowie Rady Fundacji Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia, tłumacze i pracownicy.


Medal otrzymuje red. Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej


Medal dla Anny Dyndul – sekretarza Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia


Medal otrzymuje red. Bogusław Olszonowicz


W imieniu odznaczonych wystąpiła Magda Hola, która jest związana z HLI w Polsce od samego początku.  

Kolejnym punktem programu był 10 minutowy film w wielkim skrócie przedstawiający peregrynację Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”.

Ostatnią częścią spotkania jubileuszowego był mini recital Kuby Kornackiego, autora książek, scenariuszy filmowych, założyciela zespołu Kanaan. Akompaniował Mateusz Otczyk. Znakomita muzyka i poruszające teksty były znakomitym uwieńczeniem tej miłej uroczystości.

Było trochę kwiatów – czerwonych róż, które są symbolem życia, ale przede wszystkim uczestnicy uroczystości przynieśli ze sobą w upominku różne drobiazgi do przygotowywanych przez HLI wyprawek dla noworodków ubogich mam: pieluszki, kosmetyki itd.

Jubileusz upłynął w znakomitej rodzinnej atmosferze, charakterystycznej dla spotkań organizowanych przez HLI, nie tracąc uroczystej celebracji.

Można zajrzeć na stronę Gdańskiego Gościa Niedzielnego, gdzie opisano tę uroczystość - TUTAJ

Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano 27 października na Jasnej Górze z udziałem przedstawicieli ruchów obrony życia, skupionych w HLI z 15 krajów. Sprawozdanie przygotujemy w najbliższym czasie.

Ewa H. Kowalewska

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag