Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

15 PAŹDZIERNIKA – DZIEŃ DZIECKA UTRACONEGO

Październik to miesiąc, w którym szczególnie wspomina się wszystkie zmarłe dzieci. 15 października obchodzony jest bowiem na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, pochówki, wykłady psychoterapeutów oraz spotkania rodzin po stracie - składają się co roku na obchody. W tym roku inicjatywy zaplanowano na kilka dni w miastach w całej Polsce. Obchody Dnia Utraconego Dziecka odbędą się jak co roku w kilkunastu mniejszych i większych miastach w całej Polsce.

          Według danych podawanych przez Fundację Przetrwać Cierpienie przeprowadzanych w latach 2012-2014 ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami są niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.
Z myślą o tych osobach od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. W ramach części z nich działają profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy samych rodziców, którzy chcą sobie wzajemnie pomagać. Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy parafiach, m.in. w ramach duszpasterstwa rodzin. Po Mszy św. przeżywają czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. W wielu miejscach organizuje się spotkania z psychologiem, który udziela także indywidualnych konsultacji.
          Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. Dzień ten przypada 15 października, tyle bowiem trwa ciąża licząc umownie od 1 stycznia.

W 2016 r. zmarło ok. 1,5 tys. dzieci w wieku poniżej 1 roku życia, a prawie 1100 z nich umarło w ciągu pierwszego miesiąca od narodzin. W 2016 r. odnotowano również 41 946 poronień samoistnych. Dane pochodzą z opublikowanego w 2018r. sprawozdania Rady Ministrów z wykonywania oraz skutkach stosowania w 2016 roku ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

 

OBCHODY W POSZCZEGÓLNYCH MIASTACH:

GDAŃSK

Msza Święta dla osieroconych rodzin z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Utraconego odbędzie się w sobotę 27 października 2018 roku o godzinie 15.00.

Wszystkie rodziny zapraszamy do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance.

Podczas Mszy świętej odczytamy imiona i nazwiska naszych zmarłych dzieci. Rodzice, którzy chcą aby ich dziecko(dzieci) znalazło się na odczytywanej liście, prosimy o przybycie do kościoła kilkanaście minut przed Eucharystią aby podać imiona dzieci.
Imiona podane w latach poprzednich będą złożone na ołtarzu w koszyku ale nie będą wyczytane. Po mszy odbędzie się "chrzest pragnienia". Każdy rodzic może przynieść swoją świecę do tego obrzędu.

SKARŻYSKO KAMIENNA

 Duszpasterstwo Rodzin Diecezji radomskiej zaprasza wszystkich rodziców, którzy przeżyli śmierć dziecka do obchodów Dnia Dziecka Utraconego, które odbędzie się 15 października 2018 r.  w dwóch miejscach:

  •  W Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej,
    14.30 Msza św., następnie modlitwa różańcowa przy Pomniku Dziecka Nienarodzonego  na cmentarzu;

RADOM

 W Parafii Św. Rodziny w Radomiu,
18.00 Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Henryka Tomasika, a następnie modlitwa różańcowa przy Pomniku Maryi Matki Życia.
Przyjdźcie i zaproście Waszych bliskich, aby przez modlitewne czuwanie połączyć się z Waszymi dziećmi, które orędują za Wami w niebie.

BYDGOSZCZ

 Dzień Dziecka Utraconego w Bydgoszczy 14 - 15 października 2018r.

Dnia 15 października 2018 będziemy obchodzić Dzień Dziecka Utraconego, w trakcie którego będziemy polecać Panu Bogu wszystkie zmarłe dzieci. Obchody zostały podzielone na dwa dni, a program przedstawia się następująco:

14 października – niedziela
    g. 10:00 – Msza Święta z okazji Dnia Dziecka Utraconego – Szpital im. J. Biziela ul.
    Ujejskiego 75 – budynek poradni, I p., hol przy kaplicy szpitala
    g.15:00 – wspomnienie dzieci zmarłych przed urodzeniem przy Grobie Dziecka
    Utraconego – cmentarz komunalny przy ul. Wiślanej – kwatera dziecięca

15 października – poniedziałek
    g. 18:00 – Różaniec Święty z rozważaniami z okazji Dnia Dziecka Utraconego –
    kościół p.w. Świętej Jadwigi Królowej, ul. Wojska Polskiego 7
    g. 18:30 – Msza Święta w intencji zmarłych dzieci bez względu na ich wiek oraz ich rodzin
    – kościół p.w. Świętej Jadwigi Królowej, ul. Wojska Polskiego 7

LUBLIN

 Zapraszamy do udziału w X Dniu Dziecka Utraconego w Lublinie. Będzie on tradycyjnie obchodzony dnia 15 października 2018 r. (poniedziałek). Rozpoczniemy go uroczystą Eucharystią o godz. 18.00 w Kościele p.w. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie, ul. Skierki 12 (LSM).

Zostanie ona odprawiona w intencji wszystkich rodziców, którzy stracili swoje dziecko, bez względu na czas i okoliczności jego śmierci (poronienie, śmierć okołoporodowa, choroby, samobójstwo, tragiczne wypadki).
Po Mszy św. spotkamy się na wspólnych rozmowach przy herbacie i ciastku. Będzie możliwość nabycia książek dotyczących przeżywania straty dziecka oraz uzyskania informacji o działaniach Grupy Rodziców Po Stracie Dziecka w Lublinie.

SZCZECIN

 15 października w Polsce i na całym Świecie ustanowiony został Dniem Dziecka Utraconego. W ramach jego obchodów w sobotę 13 października 2018 r. w Szczecinie odbędzie się kolejny pogrzeby dzieci zmarłych przed narodzinami. Chodzi o dzieci, których ciała nie zostały odebrane ze szpitali, bądź rodzice pozostawili je tam świadomie, aby zostały pochowane w przeznaczonym do tego Grobowcu Dzieci Utraconych na Cmentarzu Zachodnim. Na terenie województwa zachodniopomorskiego corocznie dochodzi do około 1000 poronień. W samym Szczecinie, według informacji z NFZ, jest ich około 300. Rodziny w takiej sytuacji nie mają możliwości radosnego powitania dzieci po urodzeniu. Pomóżmy poprzez wspólną troskę i modlitwę przeżyć dramat utraty i czas żałoby.

13 października (sobota) – centralne obchody Dnia Dziecka Utraconego:
- godz. 15.00 – pogrzeb Dzieci Utraconych na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej w zbiorowym Grobowcu Dzieci Utraconych
- godz. 16.00-18.00 – możliwość odwiedzenia siedziby Poradni Donum Vitae (al. Wojska Polskiego 96/3 w Szczecinie), pomocy w przygotowaniu wieczornego spotkania, wypicia ciepłej herbaty, spotkania się i porozmawiania, jak również zapoznania się z możliwościami pomocy Poradni
- godz. 18.00 – Msza święta w intencji rodziców po stracie w parafii św. Rodziny przy ul. Królowej Korony Polskiej 28
- godz. 19.15 – spotkanie dla rodziców po stracie w siedzibie Poradni Donum Vitae (al. Wojska Polskiego 96/3 w Szczecinie)

14 października (niedziela):
- godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji Rodziców po stracie Dzieci przy Pomniku Dzieci Utraconych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kwatera 80F – wejście od ulicy Wierzbowej)

CZĘSTOCHOWA

Zwracamy się do Was, drogie Matki, drodzy Ojcowie - Rodzice, którzy nosicie w sobie ból po stracie dziecka przez poronienie, aborcję, śmierć po urodzeniu. Jak ogromny jest to smutek, żal i ból wiecie tylko Wy. Jest on często skrywany przez lata w zakamarkach duszy. Jednak powraca, często po wielu latach z coraz większą siłą. Aby zacząć go leczyć, trzeba opłakać tę ogromną stratę, nadać dziecku imię, jeśli nie mieliście możliwości tego uczynić, prosić o wybaczenie, a przede wszystkim rozpocząć proces wybaczania sobie.

Jest na to czas i miejsce - Dzień Dziecka Utraconego.

Zapraszamy Was z całego serca, przyjdźcie, zaproście Wasze rodziny. Mówcie o tym wszystkim, bo tak naprawdę nie wiemy kto obok nas skrywa ten ból, a nieliczni wiedzą o Dniu Dziecka Utraconego. Może właśnie w ten sposób pomożecie wyjść komuś z depresji, smutku, przywrócić radość w sercu. Może w ten sposób pomożecie powrócić komuś na drogę prowadzącą do Boga.

Zapraszamy :
do Częstochowy - Sanktuarium św. Józefa
17:30 Różaniec w intencji rodziców po stracie
18:00 Eucharystia
18: 45 Prelekcja: "Non omnis moriar… Co warto ocalić?" -  s. Ewa – Joanna Jędrzejak Prezes Fundacji Ewangelium Vitae
Zakończymy adoracją, podczas której, każdy rodzic będzie mógł zapalić przy ołtarzu światełko pamięci symbolizujące jego utracone Dziecko.
do Radomska - Kościół św. Ojca Pio
17:00 Eucharystia
po niej Różaniec w intencji rodziców po stracie i ich dzieci oraz modlitwa przy pomniku Dziecka Utraconego
do Wielunia - Klasztor Sióstr Bernardynek
17:15Różaniec w intencji rodziców po stracie i ich dzieci
18:00 Eucharystia
18:45 Świadectwo rodziców po stracie dziecka i  adoracja
Patronat honorowy nad Dniem Dziecka Utraconego w  Archidiecezji Częstochowskiej objął Ks. Abp dr Wacław Depo

TARNÓW

 SPES – Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, działający pod auspicjami Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji tarnowskiej kurii, informuje, że 14 X 2018 r. - odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach.

Na godz. 15.00 zapraszamy do kościoła w Tarnowie Mościcach, ul. Zbylitowska 5, gdzie zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku: choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci.

Przed Mszą św. będzie można napisać, na specjalnie przygotowanych karteczkach, imiona zmarłych dzieci, które zostaną złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu.

Uroczystości na cmentarzu rozpoczną się po Mszy św. Spotykamy się przy kaplicy cmentarza w Tarnowie Mościcach ul. Czarna Droga, skąd uroczyście przejdziemy na Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Przed pochówkiem odczytane zostaną imiona dzieci utraconych, które rodzice udostępnili komitetowi.
Zachęcamy rodziców, aby przynieśli znicze, symbolizujące pamięć o swoich dzieciach, które zapalimy przy mogile zbiorczej. Wciąż też czekamy (do 13 X) na imiona dzieci utraconych. Oprócz imienia można również podać datę śmierci i tydzień ciąży, w którym rodzice doświadczyli straty.

Zostaną one odczytane w czasie pochówku, a także wpisane do wirtualnej Księgi Pamięci znajdującej się na stronie komitetu. Imiona dzieci można przesyłać przez wiadomość na profilu fb:

https://www.facebook.com/dzieciutracone/  lub przez stronę  http://www.dzieciutraconetarnow.pl/kontakt

Do udziału w ceremonii zaproszono przedstawicieli innych związków wyznaniowych, działających w Tarnowie. Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa.

LUBLIN

. Dzień Dziecka Utraconego w Lublinie

Parafia pw. Bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublinie, ul. Skierki 12, Lublin

15 października 18.00-20.00

Program:
- Msza św. w intencji Rodziców Dzieci Utraconych i ich rodzin o godz. 18.00
- Po mszy św. spotkanie przy kawie i ciastku (salka przy kościele)

Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka

23 lis o 18:00 – 25 lis o 14:00

Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej w Wąwolnicy, Zamkowa 24, 24-160 Wąwolnica (gmina)

Temat tegorocznych rekolekcji: „Życie w Bożej dłoni”.
Szczegóły i formularz rejestracyjny na stronie:
http://rodzicepostracie.lublin.pl/rekolekcje/

ŁOMŻA

W diecezji łomżyńskiej pogrzeby dzieci zmarłych przed narodzinami odbyły się 13 października w Grajewie w parafii MB NP., w Kolnie w parafii Chrystusa Króla Wszechświata, w Łomży w parafii Bożego Ciała, w Ostrołęce w parafii Nawiedzenia NMP, w Ostrowi Mazowieckiej w parafii Wniebowzięcia NMP i w Zambrowie w parafii pw. Ducha Świętego, a 15 października odbędzie się pogrzeb w Wyszkowie w parafii pw. św. Wojciecha.

WARSZAWA

Msza św. w intencji zmarłych dzieci (nieważne w jakim wieku i w jakich okolicznościach) oraz w intencji ich rodziców zostanie odprawiona 19 października o 19.30 w kościele św. Dominika na Służewie (ul. Dominikańska 2). Podczas Eucharystii zostaną wyczytane imiona polecanych modlitwie dzieci. Można je zgłaszać do 18 października na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie rodziców po stracie

TORUŃ

13 października (sobota) - Toruń

  • godz. 8.00 - pogrzeb dzieci utraconych

Obrzęd rozpocznie się Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci. Po Mszy św. w czasie ceremonii pogrzebowych na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu zostaną pogrzebane prochy dzieci, których poronienie stwierdzono w Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu od 1 stycznia do 30 czerwca 2018 r.

15 października (poniedziałek) - Działdowo

  • godz. 9.00 - pogrzeb dzieci utraconych

Pochówek rozpocznie się Mszą św. o godz. 9.00 w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie. 
Po Mszy św. w czasie ceremonii pogrzebowych na Cmentarzu Komunalnym w Działdowie zostaną pogrzebane prochy dzieci, których poronienie stwierdzono w Szpitalu w Działdowie od 1 stycznia do 30 września 2018 r.

21 października (niedziela) - Grębocin

  • godz. 13.30 - Msza św. w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci

Po Mszy św. spotkanie w salkach parafialnych, podczas którego będzie można podzielić się swoim doświadczeniem i wysłuchać świadectwa innych.

BIELSKO-BIAŁA

Parafia św. Józefa na bielskim osiedlu Złote Łany zaprasza wszystkich na spotkanie i wspólną modlitwę w związku z międzynarodowym Dniem Dziecka Utraconego.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 14 października, w przeddzień międzynarodowych obchodów.

W programie:

  • 16.00 - "Jak dostrzec wartość życia po śmierci dziecka?" - spotkanie z Angeliką Felką mamą po stracie i autorką książki "Naznaczeni łaską" - odbędzie się ono w salkach w budynku parafialnym obok kościoła,
  • 17.15 - Modlitwa różańcowa za rodziców po stracie,
  • 18.00 - Msza św.w intencji osieroconych rodziców i dzieci zmarłych po narodzeniu.

Natomiast w poniedziałek, 15 października, na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej Kamienicy odbędzie się wspólny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem. Ceremonia rozpocznie się modlitwą różańcową w kamienickim kościele św. Małgorzaty o 15.00. O 15.30 będzie tu sprawowana Msza św. w intencji rodziców i rodzin dzieci nierodzonych, po której jej uczestnicy przejdą na cmentarz, gdzie urny z prochami dzieci, które przekazały w tym roku dwa bielskie szpitale: wojewódzki i miejski, zostaną złożone w grobie dzieci nienarodzonych.

BRZESKO

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku, zaprasza na Mszę Św. w intencji Dzieci, które odeszły o całe życie za wcześnie, oraz ich Rodziców i Bliskich, która odbędzie się 15 października o godzinie 18-tej.

KOSZĘCIN

15 października w kościele NSPJ w Koszęcinie o godzinie 17.15 Różaniec, a o godzinie 18.00 w intencji rodzin dotkniętych stratą dziecka (z ok. Dnia Dziecka Utraconego) i tych, którzy chcą się razem z nami modlić.

ŁOCHÓW

W diecezji drohiczyńskiej Msza św. w intencji dzieci, które odeszły odbędzie się w Kościele Niepokalanego Serca NMP w Łochowie  15 października o godz. 17.30. Wierni będą modlili się nie tylko za dzieci, które umarły w łonie matki, ale również te, które żyły kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat, a odchodząc zostawiły po sobie pustkę. Modlitwę organizuje Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie Diecezji Drohiczyńskiej.

LUBLIN

Już po raz X w Lublinie 15 października będzie obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 18 w Kościele p.w. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w intencji wszystkich zmarłych dzieci bez względu na okoliczności śmierci. Po Mszy św. spotkanie dla rodziców oraz możliwość zapoznania się z działaniami Grupy Rodziców Po Stracie Dziecka w Lublinie.

KOSZALIN

W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka 13 października o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP była połączona z uroczystościami pogrzebowymi na Cmentarzu Komunalnym. Pochowane zostały prochy 104 dzieci. Podczas 16. wcześniejszych pogrzebów dzieci utraconych, które pozostawiono w koszalińskim szpitalu, pochowano 3123 dzieci.

W Koszalinie Msza św. w tej intencji sprawowana jest w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (oo. franciszkanów).

SZCZECINEK

W Szczecinku w ramach obchodów Dnia Dziecka Utraconego odbył się 7. pogrzeb dzieci, poprzedzony mszą w intencji rodziców po stracie dziecka. Pochówek miał charakter ekumeniczny. Podczas poprzednich pogrzebów pochowano prochy 99 dzieci.

W kościele Mariackim w Szczecinku w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18.00 sprawowana jest Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka, nie tylko w wyniku poronienia lub martwego urodzenia, ale także w wyniku choroby, wypadku, czy śmierci samobójczej.

PIŁA

Ósmy pogrzeb dzieci utraconych odbył się 13 października w Pile. Wcześniej w Pile pochowano ciała 126 dzieci utraconych. Pogrzeby te odbywają się dwa razy do roku na koszt gminy, na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

W Pile w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12 w kościele pw. św. Józefa odprawiana jest Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka.

SŁUPSK

Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana była 13 października o godz. 11.00 w kościele pw. św. Faustyny, a po Eucharystii miały miejsce dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się siedem pochówków, podczas których w sumie pochowano 354 dzieci. Podczas ostatniego pogrzebu pochowanych zostało 67 dzieci.

DARŁÓW

W Darłowie 14 października odbyły się obchody Dnia Dziecka Utraconego. Msza św. o godz. 12 sprawowana była w kościele Mariackim, a po Eucharystii na rynku zostały wypuszczone balony z imionami dzieci utraconych. Fundacja „Morze Miłości” nadal zbiera pieniądze na budowę Pomnika Dzieci Utraconych w Darłowie.

W Darłowie w każdą drugą środę miesiąca w kościele oo. franciszkanów sprawowana jest Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka.

[Za: materiały własne, eKAI z 15.10.2018, www.dlaczego.org.pl]

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag