Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

3 maja 2018 r. w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski zmarł dr inż. Antoni Zięba – wielki obrońca życia!

Urodzony 5 lipca 1948 r. w Jaworznie swoje dorosłe życie związał z Krakowem. Był inżynierem budownictwa lądowego i nauczycielem akademickim na Politechnice Krakowskiej. Etat ten przejął po słudze Bożym Jerzym Ciesielskim. W latach osiemdziesiątych XX w., jeszcze w czasach dominacji władzy komunistycznej w Polsce, jako jeden z pierwszych liderów świeckich zaangażował się w obronę życia dzieci poczętych. Była to wówczas działalność źle widziana i cenzurowana. Będąc osobą świecką rozpoczął aktywną działalność w Kościele katolickim podejmując w 1980 roku pierwszy wielki ruch modlitwy pro-life – Krucjatę Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci. Udział w tym modlitewnym łańcuchu zgłosiło na piśmie ponad 120 tys. osób, inni włączali się anonimowo. Jako pierwszy w Polsce z wielką mocą podkreślał, że siła modlitwy na pewno pokona wszystkie przeciwności i wprowadzenie zakazu przerywania ciąży będzie możliwe, chociaż w tamtym czasie wydawało się to absolutnie nieosiągalnym marzeniem.

Razem z przyjaciółmi rozpoczął przygotowywanie dużych wystaw pokazujących prawdę o aborcji i konieczność obrony życia dzieci poczętych. Wystawy te były prezentowane w wielu kościołach i sanktuariach. Był to pierwszy krok do ożywienia ruchu pro-life w Polsce.

W okresie dynamicznych przemian w latach dziewięćdziesiątych, nie rezygnując z aktywności w obronie życia i pracy zawodowej, Antoni Zięba zaangażował się w budowanie prasy katolickiej. Zawsze podkreślał, że bez katolickich mediów nie ma możliwości wygrania batalii o życie. Był współzałożycielem i redaktorem Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło”, Dwutygodnika Młodzieży Katolickiej „Droga”, Miesięcznika Nauczycieli Katolickich „Wychowawca”, Tygodnika dla Najmłodszych „Jaś” oraz Miesięcznika Rodzin Katolickich „Cuda i łaski Boże”. Jak sam żartował żona zabroniła mu zakładać kolejne pisma. Angażował się jednak medialnie pisał wiele artykułów, szczególnie w obronie życia, założył pierwszego w Polsce bloga pro-life. Przez wiele lat był wiceprezesem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Był współzałożycielem Podyplomowego Studium Dziennikarstwa przy Katolickim Stowarzyszeniu Dziennikarzy w Krakowie. Razem ze współpracownikami przygotowywał wiele materiałów edukacji pro-life, które publikował w bardzo wysokich nakładach.. Prowadził też audycje publicystyczne.  Był stałym współpracownikiem Radia Maryja i Telewizji Trwam. Należał też do Zespołu Wspierania Radia Maryja.

Jako ekspert komisji sejmowych brał aktywny udział w pracach parlamentu podczas debat na temat ustawy o planowaniu rodziny, dążąc do pełnej ochrony życia każdego dziecka w okresie prenatalnym. Był pierwszym inicjatorem i organizatorem Pielgrzymek Obrońców Życia na Jasną Górę, których odbyło się już 38. W 1993 roku przyłączył się i wsparł inicjatywę powołania Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, w której był  jednym z dwóch wiceprezesów, podejmując wiele cennych inicjatyw pro-life. Funkcję tę pełnił do 2018 roku. W 1999 roku razem z przyjaciółmi powołał Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z siedzibą w Krakowie, które rozpoczęło wydawanie zeszytów problemowych pro-life „Służba Życiu”.

Był częstym gościem u św. Jana Pawła II, z którym uzgadniał wiele inicjatyw. Czynnie współpracował też z dr Wandą Półtawską, korzystając z jej cennych wskazówek i doradztwa.

Współorganizował Marsze w Obronie Życia w Warszawie i Krakowie. Nieustannie jeździł z prelekcjami i propagował aktywność społeczną w dziedzinie obrony życia.
Przyłączył się do peregrynacji Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” w obronie cywilizacji życia. Pełnił funkcję koordynatora podczas wizyty Ikony w Krakowie w 2012 roku.
Był kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.
W dniu 19 marca br. w uroczystość św. Józefa w Bazylice Mariackiej w Krakowie abp Marek Jędraszewski wręczył dr. inż. Antoniemu Ziębie papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice.

Przez wiele lat pracowaliśmy wspólnie, łącząc nasze inicjatywy. Antoni Zięba był niezmordowany w swojej aktywności w obronie życia. Trudno jest nawet wymienić wszystkie podejmowane przez niego inicjatywy, tak było ich wiele. Jak sam podkreślił, udało się zmienić w Polsce świadomość społeczną na rzecz ochrony dziecka poczętego i to jest najważniejsze.

Niechaj Pan Bóg wynagrodzi mu ten wielki trud w ratowaniu poczętych dzieci. Módlmy się za niego!

Ewa H. Kowalewska

 

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego zostanie odprawiona 8 maja (wtorek) o godz. 16:00 w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie – Borku Fałęckim. Złożenie do grobu na cmentarzu przy ul. Zawilej.

Zgodnie z wolą zmarłego zamiast kwiatów oczekiwane są datki na Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, które będą zbierali wolontariusze.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag