Pierwszy raz w historii - przesłanie prezydenta USA do Marszu Życia

Prezydent Donald Trump osobiście zwrócił się do uczestników 45. Marszu Życia, który w tym roku odbywał się 19 stycznia. Przemawiał z Ogrodu Różanego w Białym Domu do kilkuset tysięcznego tłumu obrońców życia, zgromadzonych na błoniach przed Kapitolem w Waszyngtonie.

Setki tysięcy ludzi
To imponujące, jak wielu było uczestników tego Marszu Życia. To największa manifestacja pro-life na świecie! Można to zobaczyć na przyspieszonym filmie TUTAJ

Prezydent Trump ciepło i po ojcowsku
Było to niezwykle ciepłe przemówienie. Prezydent Donald Trump swoim bezpośrednim zachowaniem często podkreśla ojcowski stosunek do małych dzieci i potrafi być bardzo serdeczny i bezpośredni.

Duma i honor za życiem
Rozpoczął od podkreślenia, że czuje się uhonorowany i dumny z faktu, iż jest pierwszym w historii prezydentem USA, który przemawia do Marszu Życia. Dziesiątki tysięcy ludzi patrzą na nas! – podkreślił.

Celebrować i chronić życie
(…) Dzisiaj wszyscy przyszli dla jednego, wspaniałego celu, aby budować społeczeństwo, w którym życie jest celebrowane i chronione. Marsz Życia jest ruchem rodzącym się z miłości! Kochacie swoje rodziny, waszych sąsiadów, nasz naród! I kochacie każde dziecko i urodzone, i nie urodzone,  ponieważ wierzycie, że każde życie jest tajemnicą, cennym darem Boga. (oklaski)  (…) Wiemy, że życie jest największym cudem, bo widzimy to w oczach każdej matki pochylającej się nad kołyską (…)

„Miłość ratuje życie”
To dzięki wam urodziły się dziesiątki tysięcy Amerykanów, którzy mogli w pełni wykorzystać swój potencjał,  dany im od Boga. - powiedział Trump i gorąco podziękował za pracę i wysiłki wszystkich, którzy pomagają kobietom w ciąży i młodym matkom. Podkreślił, że „Miłość ratuje życie”, co było hasłem tegorocznego marszu.


Trzeba to zmienić!
Zaznaczył też, że precedensowa decyzja Sądu Najwyższego z 1973 roku stała się przyczyną najbardziej permisywnego prawa w skali całego świata, pozwalającego na tzw. późne aborcje nawet w dziewiątym miesiącu ciąży. Podkreślił, że USA są jednym z jedynie siedmiu krajów na świecie, które zezwalają na późne aborcje, tak jak Chiny i Korea Pn. Dzisiaj można wyrwać dziecko z łona matki nawet w dziewiątym miesiącu ciąży. To jest złe i trzeba to zmienić. – oświadczył.

Amerykanie za życiem
Podkreślił: - Amerykanie są coraz bardziej za życiem (…) W rzeczywistości tylko 12% Amerykanów jest za aborcją na życzenie w każdym czasie ciąży. Wezwał Izbę Reprezentantów do ostatecznego uchwalenia zakazu późnych aborcji i oświadczył, że czeka, aby to prawo podpisać.


Pierwsza poprawka do Deklaracji Niepodległości USA
- Moja administracja zawsze będzie bronić pierwszej poprawki do Deklaracji Niepodległości, to jest prawa do życia – zadeklarował prezydent USA.

Wolność sumienia
Upomniał się także o prawo do wolności religijnej i oświadczył, że zgłasza propozycję wprowadzenia prawa o ochronie sumienia lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, gdyż jest to bardzo ważne. Zdecydowanie odciął się od poprzedniej polityki, zmuszającej do finansowania aborcji w ramach ubezpieczeń zdrowotnych oraz finansów publicznych.


Sercem, modlitwą i dzialaniem
My chronimy świętość życia i rodziny, jako fundamentu naszego społeczeństwa. Ten ruch może wygrać tylko zaangażowaniem serc, dusz i modlitwą ludzi! – powiedział.
Następnie prezydent Trump przedstawił Mary Ann i jej rodzinę z Północnej Karoliny oraz opowiedział jej  historię. Zaszła w ciążę mając 17 lat, ale jej wspaniali rodzice ofiarowali jej i dziecku miłość i konieczną pomoc. Swojemu synowi Mary Ann dała na imię Benedykt, tzn. Błogosławiony. Razem z matką i najmłodszą siostrą był on obecny podczas wystąpienia prezydenta. Trump podkreślił, że ta rodzina pomogła więcej niż 400 kobietom. a co najważniejsze ofiarowała im nadzieję. Mary Ann pokazała im – mówił prezydent – że  nie są zapomniane przez Boga, że nie są same i że nadal mają wielką rodzinę ludzi, którzy im skutecznie pomagają.

Nadzieja to dar ruchu pro-life
Ta nadzieja jest wyjątkowym darem tego ruchu  i w dniu dzisiejszym przywiodła nas wszystkich  tutaj. To jest dar przyjaźni, dar miłości i pomocy. … A co najważniejsze jest to dar życia ich samych! Właśnie dlatego maszerujemy, modlimy się i  dlatego deklarujemy, że przyszłość Ameryki będzie wypełniona dobrem, pokojem, radością, godnością i życiem dla każdego dziecka Bożego. kontynuował prezydent Trump.
Dziękuję Marszowi Życia, tym wyjątkowym, wyjątkowym ludziom! My jesteśmy z wami! Niech Bóg Was błogosławi i niech Bóg błogosławi Amerykę! – zakończył przemówienie.

Wystąpienie prezydenta USA do uczestników Marszu Życia w Waszyngtonie można obejrzeć w języku angielskim na filmie przygotowanym przez telewizję EWTN (tzw. telewizja Matki Angeliki) TUTAJ

Marsze Życia w Waszyngtonie odbywają się jako znak protestu zawsze w rocznicę wyroku Sądu Najwyższego USA w precedensowej sprawie Roe contra Wade, która doprowadziła do legalizacji aborcji na żądanie kobiety w każdym czasie, nawet w dziewiątym miesiącu ciąży i podczas porodu.


Musieli pokazać!
Mainstreamowe stacje telewizyjne od lat pomijają kilkuset tysięczne Marsze Życia w USA, tak jakby ich w ogóle nie było. W tym roku z powodu wystąpienia prezydenta było to niemożliwe. Bardzo się jednak starały nie pokazywać zebranych na marszu tłumów oraz zdyskredytować i osłabić wypowiedź Donalda Trumpa. Do komentarzy zapraszano znanych działaczy aborcyjnych, aby mogli przedstawić swoje „poglądy”. Akcentowano aspekty polityczne tej wypowiedzi, a pomijano wymiar społeczny. Tak czy inaczej krótkie informacje o Marszu pojawiły się wszędzie.

Rosną szanse zmian
Zaznaczyć tu także należy, że prezydent USA nie może sam zmienić proaborcyjnego prawa. Do tego konieczna jest decyzja Sądu Najwyższego, gdzie sędziowie pełnią funkcje dożywotnio. Wszystko wskazuje jednak na to, że rosną szanse dokonania tych zmian, a większość Amerykańskiego społeczeństwa je popiera.

Odpust zupełny i modlitwa w sanktuarium Niepokalanego Poczęcia
W tym roku Marsz zakończył się w katolickim Narodowym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP. W poprzednich latach modlitwa trwała tam przez całą noc poprzedzającą Marsz. Biskupi dwóch sąsiadujących ze sobą diecezji Waszyngtonu i Arlington ogłosili możliwość uzyskania odpustu zupełnego za uczestnictwo w tej największej na świecie manifestacji pro-life.
 
Bardzo dziękujemy za wspieranie naszych programów!

Swój Dar Serca można przekazać TUTAJ
Dla osób z zagranicy TUTAJ

W imieniu KPLŻ
Ewa H. Kowalewska
Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
Human Life International - Polska

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.