Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

15 PAŹDZIERNIKA – DZIEŃ DZIECKA UTRACONEGO

baner1510Październik to miesiąc, w którym szczególnie wspomina się wszystkie zmarłe dzieci. 15 października obchodzony jest bowiem na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, pochówki, wykłady psychoterapeutów oraz spotkania rodzin po stracie - składają się co roku na obchody. W tym roku inicjatywy zaplanowano na kilka dni w miastach w całej Polsce. Obchody Dnia Utraconego Dziecka odbędą się jak co roku w kilkunastu mniejszych i większych miastach w całej Polsce.

         Według danych podawanych przez Fundację Przetrwać Cierpienie przeprowadzanych w latach 2012-2014 ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami są niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.
Z myślą o tych osobach od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. W ramach części z nich działają profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy samych rodziców, którzy chcą sobie wzajemnie pomagać. Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy parafiach, m.in. w ramach duszpasterstwa rodzin. Po Mszy św. przeżywają czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. W wielu miejscach organizuje się spotkania z psychologiem, który udziela także indywidualnych konsultacji.
         Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. Dzień ten przypada 15 października, tyle bowiem trwa ciąża licząc umownie od 1 stycznia.

 

Obchody w poszczególnych miastach:

Dzień Dziecka Utraconego 2017 - Bielsko Biała i Beskid

W niedzielę 15.10.2016 parafia św. Józefa w Bielsku-Białej na os. Złote Łany, by objąć swoją pamięcią i modlitwą osieroconych rodziców i zmarłe dzieci (poronienia, śmierć w późniejszym wieku).

17:15 Modlitwa różańcowa za rodziców po stracie

18:00 Msza św. w intencji osieroconych rodziców i dzieci zmarłych po narodzeniu

W czasie modlitwy pragniemy wymienić imiona zmarłych dzieci pozostających w naszych sercach i pamięci. Imiona dzieci prosimy o przesłanie smsem na numer 501 347 919.

Modlitwy i spotkania w ramach obchodów Dnia Dziecka Utraconego odbędą się 15 października także w parafii św. Stanisława w Andrychowie, w parafii św. Barbary w Strumieniu, w parafii w Sułkowicach-Bolęcinie, a 16 października w parafii św. Marii Magdaleny św. w Cieszynie.

Dzień Dziecka Utraconego 2017 w Katowicach 
    
W tym roku 15 października przypada w niedzielę. W Katowicach tradycyjnie odprawiona zostanie Msza św. o godz. 15.30 w intencji rodzin po stracie.

Po Mszy modlitwa przy Grobie Dzieci Utraconych na załęskim cmentarzu oraz spotkanie rodziców przy wspólnym stole w salce katechetycznej.
Parafia św. Józefa Katowice Załęże, Gliwicka 76, 40-854 Katowice-Załęże.

Dzień Dziecka Utraconego w Archikatedrze Łódzkiej 15.10.2017

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Łódzkiej, z racji Dnia Dziecka Utraconego, zaprasza rodziny, które doświadczyły utraty dziecka z jakiejkolwiek przyczyny na Mszę św. sprawowaną w ich intencji.

Msza św. będzie celebrowana 15 października o godz. 12.30 w Archikatedrze. Parafia Archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi
ul. ks. Skorupki 9, 90-458 Łódź

Dzień Dziecka Utraconego w Toruniu 14.10.2017- 15.10.2017

Duszpasterstwo Rodzin Kurii Diecezjalnej Toruńskiej informuje, iż 14 października o godz. 8.30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Toruniu zostanie odprawiona Msza św. obrzędowa i przeprowadzony pochówek dzieci utraconych – poronionych. Po Mszy św. w czasie ceremonii pogrzebowych na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu zostaną pogrzebane prochy dzieci, których poronienie stwierdzono w Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu od 1 stycznia do 30 czerwca 2017 r.
W Dzień Dziecka Utraconego, 15 października, Diakonia Życia Domowego Kościoła Diecezji Toruńskiej zaprasza na Mszę św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci. Msza św. zostanie odprawiona w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie o godz. 13.30.
Po Mszy św. w salce parafialnej odbędzie się spotkanie podczas, którego będzie można wysłuchać świadectw.

Dzień Dziecka Utraconego w Koszęcinie

15.10.2017 Msza św. Za rodziny dotknięte stratą dziecka, kościół pw. NSPJ w Koszęcinie o godz. 18.00

Dzień Dziecka Utraconego 15.10.2017 Skarżysko Kamienna 

Zapraszamy wszystkich rodziców, którzy przeżyli śmierć swojego dziecka, niezależnie jak długo żyło, wraz z rodzinami na spotkanie modlitewne do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej 15 października 2017 r. (niedziela)

Program spotkania:
12.30 – Msza św. w intencji rodziców przeżywających śmierć dziecka
14.00 – modlitwa przy Grobie Dziecka Nienarodzonego

Dzień Dziecka Utraconego w Warszawie (Służew) 20.10.2017

Msza Św. z okazji Dnia Dziecka Utraconego i jednocześnie inauguracja nowego cyklu spotkań rodziców dziecka utraconego w kościele o. Dominikanów na Służewiu w Warszawie odbędzie się 20.10.2017 (piątek) o godz. 19:30. Zapraszamy na mszę św. oraz na spotkanie, które odbędzie się zaraz po jej zakończeniu.

Dzień Dziecka Utraconego 08.10.2017 r. w Krakowie

Jak co roku, wspólnie z bliskimi i przyjaciółmi, chcemy pomodlić się i wspomnieć wszystkie dzieci, które odeszły. Zapraszamy na Mszę Świętą w intencji wszystkich dzieci, które odeszły, 8 października 2017 roku, o godz. 11.30, do kościoła pw. Św. Bartłomieja, ul. Klasztorna 11, w krakowskiej Mogile.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego 2017 r. w Archidiecezji Częstochowskiej

Rozumiejąc tę potrzebę serdecznie zapraszamy 15 października 2017 r.  rodziny dotknięte  dramatem  straty dziecka /w wyniku choroby, poronienia, przedwczesnego porodu, wypadku, czy aborcji/, ich bliskich, przyjaciół i wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się z nimi swoją modlitwą na Dzień Dziecka Utraconego w Archidiecezji Częstochowskiej
Zapraszamy :
Częstochowy do Sanktuarium św. Józefa
17:30 Różaniec w intencji rodziców po stracie
18:00 Eucharystia
18:45 Prelekcja: ks. Arkadiusza Olczyka "Prawa przysługujące rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka"
Zakończymy  adoracją, podczas  której, każdy rodzic będzie mógł zapalić przy ołtarzu światełko pamięci symbolizujące jego utracone Dziecko.

do Radomska do  Kościoła św. Ojca Pio
15:00 Eucharystia
po niej Różaniec w intencji rodziców po stracie i ich dzieci oraz modlitwa przy pomniku Dziecka Utraconego

do Wielunia do Klasztoru Sióstr Bernardynek
15:00 różaniec w intencji rodziców po stracie i ich dzieci
15:30 Eucharystia

Obchody Dnia Dziecka Utraconego 2017 r. w Gdańsku

Msza Święta dla osieroconych rodzin w Dniu Dziecka Utraconego odbędzie się w sobotę 14 października 2017 roku o godzinie 15.00.

Wszystkie rodziny zapraszamy do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance. Parafia Matki Bożej Fatimskiej, Plac Kard. S. Wyszyńskiego 1, Gdańsk-Żabianka

Podczas Mszy świętej odczytamy imiona i nazwiska naszych zmarłych dzieci. Rodzice, którzy chcą aby ich dziecko znalazło się na tej liście, prosimy o przybycie do kościoła kilkanaście minut przed Eucharystią aby zapisać imiona dzieci.

Imiona podane w latach poprzednich będą złożone na ołtarzu w koszyku ale nie będą wyczytane!

Po mszy odbędzie się "chrzest pragnienia". Każdy chętny może przynieść swoją świecę/świece do tego obrzędu.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego 2017 r. w Lublinie

Program 15 października 2017

15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia
15.15 - Msza św. w intencji Rodziców Dzieci Utraconych i ich rodzin
16.15 - Spotkanie przy kawie i ciastku (salka przy kościele)

Kościół pw. Świętego Ducha w Lublinie
ul. Krakowskie Przedmieście 1, 20-002 Lublin

Tego dnia Wszyscy Rodzice będą mogli wpisać imiona swoich zmarłych dzieci do Księgi Dzieci Utraconych.

Kontakt do nas:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
509 733 164
www.rodzicepostracie.lublin.pl

Obchody Dnia Dziecka Utraconego 2017 r. w Elblągu

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Elbląskiej zaprasza 15 października do udziału we Mszy św. o godz. 18.00. Eucharystia będzie sprawowana w kościele bł. Franciszki Siedliskiej w Elblągu w intencji rodzin, małżeństw oraz samotnych matek, które utraciły swoje dziecko przed narodzeniem.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego 2017 r. Legnicy

W diecezji legnickiej Stowarzyszenie Rodzin Katolickich wraz z biskupem zapraszają na Mszę św. do katedry w niedzielę 15 października 2017 r. o godzinie 11.30. O godz. 16.30 na Cmentarzu Komunalnym w Jaszkowie odbędzie się poświęcenie „Grobu Dziecka utraconego” oraz zostaną złożone kwiaty.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego 2017 r. w Tarnowie

W Tarnowie obchody Dnia Dziecka Utraconego zaplanowano na 21 października. Wtedy odbędzie się drugi pochówek dzieci utraconych organizowany przez SPES Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, pod patronatem Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji i przy współpracy z Urzędem Miasta Tarnowa. Dzieci zostaną pochowane do mogiły zbiorczej, która znajduje się na cmentarzu w Tarnowie – Mościcach.

Do Komitetu do 19 października można przesłać imiona swoich zmarłych dzieci – z datą śmierci i tygodniem ciąży. Zostaną one odczytane podczas nabożeństwa poprzedzającego pochówek. Karteczki z imionami zostaną złożone do grobu, obok prochów dzieci utraconych.

Imiona dzieci można przesyłać przez wiadomość na profilu https:// www.facebook.com/dzieciutracone/ lub przez stronę www - zakładka kontakt http:// www.dzieciutraconetarnow.pl/kontakt

Obchody Dnia Dziecka Utraconego 2017 r. w Siedlcach

W środę 18 października o 12.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się kolejny już pogrzeb dzieci utraconych. Mszy św. przewodniczyć będzie bp Piotr Sawczuk.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego 2017 r. w Sosnowcu

Rodzice, którzy doświadczyli utraty dziecka na dowolnym etapie życia i z różnych przyczyn (poronienie, poród przedwczesny, choroba, wypadek komunikacyjny, czy aborcji), a także ich rodziny, przyjaciele i każdego kto pragnie włączyć się we wspólną modlitwę zaproszeni są 15 października do parafii pw. Nawiedzenia NMP w Sosnowcu.

O godz. 18.15 będzie różaniec w intencji przeżywających żałobę po utracie dziecka. o 19.00 odbędzie się Msza św. połączona ze świadectwem. Po Mszy będzie możliwość uzyskania informacji na temat prawnych aspektów po stracie dziecka przed urodzeniem.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego 2017 r. w Gietrzwałdzie

Rodziców, którzy utracili swoje dzieci przed lub po urodzeniu, zaproszeni są na wspólną modlitwę do Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie. O godz. 17.20 będzie wspólny różaniec, o 18.00 Msza św. , a o godz. 19.00 procesja do Kaplicy Dziecka Utraconego.


Mrok żałoby i światło nadziei. Rekolekcje dla osób, które utraciły dziecko.

Rekolekcje dla osób, które straciły swoje dzieci, niezależnie od wieku czy okoliczności. Doświadczenie utraty własnego dziecka to dramat, którego nie da się opisać, a zrozumieć mogą go tylko ci, którzy sami przeżyli podobne doświadczenie.

Tracąc dziecko, traci się jakby część samego siebie. Przeżycie tak wielkiego bólu rodzi wiele pytań, od których nie sposób się uwolnić. Dokąd z nimi pójść? Gdzie znaleźć odpowiedź?

Rekolekcje przeznaczone są dla osób, które straciły swoje dzieci, niezależnie od wieku czy okoliczności. Znajdziemy w nich czas na wspólną modlitwę, refleksję nad problemem utraty i żałoby, wzajemne słuchanie. Będzie w nich szansa na rozmowę z księdzem, psychologiem, a nade wszystko osobami, które mogą nas zrozumieć, bo przeszły podobną drogę. Zapraszamy!

Rozpoczęcie w piątek o godz. 18.00

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Archidiecezji Gnieźnieńskiej
pw. św. Wojciecha w Gnieźnie

62-200 Gniezno, ul. Seminaryjna 2
zapisy na stronie:
http://www.cef.gniezno.pl/kalendarium/18-rekolekcje-dla-osob-ktore-utracily-dziecko

[Za: materiały własne, gosc.pl, www.dlaczego.org.pl]
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag