Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Trochę wrażeń po Światowym Kongresie Rodzin w Budapeszcie

KongresWegry2Drodzy Przyjaciele!
Jesteśmy pełni wrażeń. Światowy Kongres Rodzin 2017, który odbywał się w Budapeszcie, naprawdę był dużym wydarzeniem. A raczej było to aż kilka dużych, międzynarodowych spotkań jednocześnie, które promowały naturalną (tradycyjną) rodzinę i obronę  życia.

PROBLEMY DEMOGRAFICZNE
Serię spotkań otwierała rządowa konferencja „Demographic Summit” (Spotkanie Demograficzne) w pełni organizowana i finansowana przez węgierski rząd. Głównym organizatorem był Zoltan Balog minister zasobów ludzkich oraz minister Katalin Novak odpowiedzialna za rodzinę, młodzież oraz kontakty międzynarodowe. Było to już drugie takie spotkanie na Węgrzech. Pierwsze odbyło się dwa lata temu i stało się motorem uruchamiającym wdrażanie polityki rodzinnej przez rząd Victora Orbana. W II spotkaniu brało udział wielu polityków, pracowników administracji rządowej i liderów organizacji prorodzinnych z całego świata. W sumie wzięło udział ok. 1000 osób.

Czołowe wystąpienie należało do premiera Victora Orbana, który mówił bardzo konkretnie. Zauważył, że prowadzona przez węgierski rząd polityka prorodzinna przynosi pozytywne rezultaty, ale dzietność węgierskich rodzin nadal jest zbyt niska. Podkreślił, że jeżeli nic się z tym nie zrobi, a węgierskie rodziny nie będą miały co najmniej troje dzieci, już za 25 lat naród węgierski przestanie istnieć, a przy olbrzymim naporze imigrantów pustą przestrzeń wypełnią inni. Problem ten uznał za najwyższej wagi dla przyszłości Węgier, który wymaga bardzo zdecydowanych działań rządu. W tym kontekście zadeklarował, że od przyszłego roku na realizację polityki wspierającej węgierskie rodziny rząd przekaże 4,5% PKB. Rodzinom musi się opłacać mieć kolejne dziecko. Będzie się to wiązało nie tylko z systemem bezpośredniego wsparcia, ale także wraz z narodzinami kolejnego dziecka z odpisywaniem kredytu za studia, za mieszkanie itd. Przy czym podkreślił, że wsparcie dla dzietności otrzymają także rodziny etnicznie węgierskie, które obecnie mieszkają w krajach ościennych, np. na Ukrainie czy w Rumunii. Ta mocna deklaracja wywołała wielkie poruszenie.

WKŁAD POLSKI
Podczas pierwszej sesji wystąpiła także min. Elżbieta Rafalska z Polski, której omówienie programu 500+ i jego rezultatów spotkało się z dużym zainteresowaniem. Polskę reprezentowali także senatorowie: Antoni Szymański oraz Ryszard Majer. Korzystając ze sposobności odbyło się także spotkanie ministrów zajmujących się polityką społeczną Polski i Węgier. Polski rząd planuje przeznaczyć na wsparcie rodzin 3% PKB, co wydaje się bardzo dużym wysiłkiem, ale propozycja premiera Węgier zrobiła na nas duże wrażenie. Trzeba przyznać, że Węgrzy w tych sprawach znacznie nas wyprzedzają i powinni być wzorem, jak się skutecznie wspiera rodziny.


XI ŚWIATOWY KONGRES RODZIN
Przez kolejne dwa dni – 26 i 27 maja – odbywał się Światowy Kongres Rodzin pod hasłemTwórzmy narody przyjazne rodzinie: czyńmy rodzinę znowu silną”. Patronat nad nim także objął premier Orban. Kongresy te są organizowane przez Międzynarodowy Komitet, któremu obecnie przewodzi Brian Brown, a sekretarzem jest Jarry Jacobs, obaj z USA. Głównym organizatorem kolejnych kongresów zawsze jest lokalny komitet. Tym razem bezpośrednim współorganizatorem było węgierskie ministerstwo zasobów ludzkich. W spotkaniach tych uczestniczą znani specjaliści z wielu dziedzin, które dotyczą promocji naturalnej (tradycyjnej) rodziny oraz liderzy wielu wielkich i małych organizacji prorodzinnych z całego świata. Jak zawsze na kongresie reprezentowanych było ponad 60 krajów. Oprócz sesji plenarnych odbyło się 5 paneli po 4 grupy robocze jednocześnie, czyli 20 bloków tematycznych w ciągu dwóch dni. Zapewniono tłumaczenie symultaniczne na 6 języków, w tym także na język polski, co było dla nas bardzo miłe.


KALEJDOSKOP WIEDZY I PROGRAMÓW
Nie jestem w stanie streszczać tutaj wypowiedzi kolejnych mówców. Na kongresach jest ich tak wielu, że żaden wykład nie jest dłuższy niż 10 min. Okazuje się, że doświadczony wykładowca nawet w tak krótkim czasie jest w stanie przekazać najważniejsze tezy, a wypowiedzi są sprężyste i bardzo interesujące. Tworzą też swoisty kalejdoskop rzetelnej wiedzy na temat rodziny w aspekcie wielokulturowym, wielonarodowym i wielowyznaniowym, a gdy wszyscy razem bronią rodziny ich oddziaływanie jest bardzo mocne.


FILM „OD OCEANU DO OCEANU”
My wykorzystaliśmy swoje 10 min. podczas sesji w sali plenarnej, pokazując fenomen pielgrzymki Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” w obronie cywilizacji życia i miłości w specjalnie przygotowanym 10 minutowym filmie w języku angielskim. Spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem.

Swój wykład z prezentacją na temat programów wychowania prorodzinnego wygłosił także Szymon Grzelak. Zainteresowanie było olbrzymie, bo i programy te są znakomite.

SPOTKALI SIĘ TAKŻE POLITYCY
26 maja, równolegle do pierwszego dnia kongresu, odbyło się spotkanie prorodzinnych polityków z ok. 30 krajów. Senator Antoni Szymański wygłosił tam przemówienie na temat polskiej polityki rodzinnej. Na zakończenie podpisano wspólną, prorodzinną deklarację.


„JEDEN Z NAS”
27 maja, równocześnie z drugim dniem kongresu, odbywało się duże Forum Europejskiej  Federacji Obrońców Życia „Jeden z Nas”, które także należało do bloku konferencji prorodzinnych.

Na konferencję obrońców życia najwięcej uczestników przyjechało z Polski, bo aż dwa autokary: w Warszawy i z Krakowa. Zachodni liderzy byli pod wrażeniem. No cóż, oni czują się często osamotnieni w walce o życie. Czasami zastanawiam się, dlaczego wielu z nich ciągle uważa, że wiedzą więcej od nas, chociaż to my znacząco zmieniliśmy prawo i wypracowaliśmy duże poparcie społeczne dla obrony  życia, a nie oni. W imieniu Polski przemawiał europoseł Marek Jurek oraz dziennikarz Tomasz Terlikowski. Wśród organizatorów także byli Polacy z Jakubem Bałtroszewiczem, sekretarzem federacji. Było to ważne wydarzenie, zwłaszcza dla Węgrów. Trzeba pamiętać, że po zmianach udało się na Węgrzech zmienić konstytucję i wprowadzić zapis dotyczący ochrony życia od poczęcia. Niestety społeczeństwo po długim okresie reżimu komunistycznego jest nieprzygotowane do tej zmiany. W efekcie nie wprowadzono żadnych ustaw wykonawczych zakazujących aborcji, która nadal jest legalna. Co prawda liczba ta spadła w ostatnich pięciu latach aż o 23%, niemniej nadal jest wysoka – jedna aborcja przypada na każde troje urodzonych dzieci. To pokazuje, że zmiana konstytucji nie musi być wystarczająca do powstrzymania aborcyjnego procederu i problem nadal jest otwarty.

ŚWIĘTO MŁODYCH
Jednocześnie odbywało się Światowe Spotkanie Młodych „Za rodziną”. Atmosfera była niepowtarzalna. Warto zobaczyć, jak oni to zrobili, to wcale nie jest takie trudne, a efekt znakomity. Można to obejrzeć na filmie wideo TUTAJ

KONCERT SYMFONICZNY „PRO-LIFE”
W sobotni wieczór na zakończenie i Kongresu, i Forum „Jeden z Nas” wszystkich uczestników zaproszono na wspaniały koncert symfoniczny o tematyce obrony życia, przygotowany przez fundację im. prof. Jerome’a Lejeunne’a z Francji.

RAZEM JESTEŚMY SILNIEJSI
Światowy Kongres Rodzin oraz wydarzenia towarzyszące jak zawsze był wspaniałą okazją nie tylko do zaprezentowania nowoczesnej wiedzy na temat naturalnej rodziny i zaprezentowania znakomitych, różnorodnych programów prorodzinnych, ale także do spotkań ludzi z różnych krajów i kontynentów broniących rodziny i życia. Oczywiście na zakończenie wystosowano deklarację kongresową, która łącząc te różnorodne inicjatywy podkreśla, łączy i ukierunkowuje dalsze działania w obronie rodziny, składającej się z taty, mamy i dzieci.

INICJATYWY POLONII WĘGIERSKIEJ
W Niedzielę w centrum Budapesztu odbywał się festyn rodzinny i parada. My jednak poszliśmy na Mszę św. do polskiej parafii personalnej w dzielnicy Kőbánya prowadzonej przez Księży Chrystusowców dla Polonii zagranicznej, gdzie właśnie był odpust i świętowano Dzień Matki. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że już 30 czerwca za życzliwą aprobata prymasa Węgier zaplanowano uroczystą koronację Ikony Częstochowskiej, która znajduje się w katedrze św. Stefana w Budapeszcie. Polacy właśnie składali na ręce swojego proboszcza ks. Krzysztofa Grzelaka TChr złotą biżuterię i datki na wykonanie tych koron. My przekazaliśmy filmy z peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” do wykorzystania podczas uroczystości. To będzie duże święto, na które oni oczywiście wszystkich zapraszają.

WĘGIERSKIE PROBLEMY Z SOROSEM
Jadąc już na lotnisko zauważyliśmy, że w mieście jest pełno wielkich banerów, przedstawiających miliardera Sorosa poruszającego pacynkami. Oni z tym mają duży problem. Sami zobaczcie – ciekawostka!


Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć prowadzone przez nas programy może to zrobić TUTAJ

Dla osób z zagranicy TUTAJ

Bardzo dziękujemy!
 

W imieniu KPLŻ
Ewa H. Kowalewska
Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
Human Life International - Polska

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag