Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa

baner 21 marcaŚwiatowy Dzień Zespołu Downa (World Down Syndrome Day) obchodzony jest rok rocznie dnia 21 marca od 2005 roku, a ustanowione zostało z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Pomysłodawcą obchodów był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku zorganizowana przez angielską organizację Down's Syndrome Association (DSA).

Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

W ostatnim czasie media obeszły szokujące dane na temat Islandii, gdzie 100 procent dzieci zdiagnozowanych z zespołem Downa jest abortowanych" - powiedział dr Peter McParland ze szpitala National Maternity Hospital. "W tym kraju od pięciu lat nie pojawiło się takie dziecko" - dodał.

Islandia to pierwszy kraj, który tak skutecznie "pozbył się" problemu w postaci dzieci z zespołem Downa i wdraża politykę świata "wolnego" od tego syndromu. Tropem Islandii podąża Dania. Prognozuje się, że za 10 lat będzie krajem bez dzieci z zespołem Downa.

147973492314332089508
foto: youtube.com/CoorDown

Tymczasem jak wykazały badania stacji telewizyjnej NBC News 99 proc. osób z zespołem Downa jest zadowolonych ze swojego życia, 97 proc. lubi siebie, a 96 proc. podoba się swój wygląd.

Nadal jednak traktuje się zespół Downa jako chorobę, która unieszczęśliwia dziecko, i lepiej byłoby je zabić, niż pozwolić mu żyć z takim syndromem.

Innym krokiem „poszczyciła się Francja, której władze odrzuciły odwołanie osób z zespołem Downa i ich bliskich w sprawie emisji reklamy społecznej przygotowanej na Światowy Dzień Zespołu Downa w 2014 r. Powód cenzorskiej decyzji francuskich urzędników wydaje się nieprawdopodobny.

Rada Stanu, która jest najwyższym organem sądownictwa administracyjnego w tym kraju, uznała, że zezwolenie na publikacje uśmiechniętych twarzy osób z zespołem Downa jest niewłaściwe, ponieważ takie wyrażanie szczęścia „prawdopodobnie narusza spokój sumienia kobiet, które legalnie dokonały innych osobistych wyborów".

Decyzja Rady dotyczyła wydarzeń z marca 2014 roku. W kilku stacjach TV z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa pojawił się videoclip pod tytułem „Dziękuję ci mamo” (do obejrzenia na: https://youtu.be/Ju-q4OnBtNU)
Wzruszająca reklamówka była podziękowaniem za urodzenie i pokazywała radość życia dziecka dotkniętego chorobą zespołu Downa. Tymczasem CSA, powołując się na rzekome skargi telewidzów o „szokującym” charakterze filmu; podjęła decyzję o zakazie emisji tego spotu.
Nie sposób uwierzyć, że coś takiego mogło się wydarzyć we Francji, kraju w centrum cywilizowanego świata.

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag