Papież Franciszek przestrzega szpitale katolickie "przed niebezpieczeństwem stosowania logiki przedsiębiorstwa, która na całym świecie usiłuje włączyć opiekę zdrowotną w działalność rynkową, czego skutkiem jest odrzucanie ubogich".
 
To chory ma być stawiany w centrum procesu leczenia, a nie działalność lecznicza przynosząca zysk finansowy. „Myślenie organizacyjne i miłość wymagają natomiast tego, aby była szanowana godność człowieka chorego” - podkreśla Ojciec Święty.

O macierzyńskim powołaniu Kościoła wobec osób w potrzebie i chorych pisze Papież w orędziu na XXVI Światowy Dzień Chorego, który będziemy obchodzić 11 lutego 2018 r., w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, Uzdrowienia chorych.
 
W swoim orędziu Franciszek przywołał "obraz Kościoła jako «szpitala polowego», otwartego dla wszystkich zranionych przez życie". Podkreślił, że jest on "rzeczywistością bardzo konkretną, bowiem w niektórych częściach świata tylko szpitale misyjne i diecezjalne zapewniają niezbędną opiekę zdrowotną ludności".
 
Papież uważa, że dla Kościoła "duszpasterstwo służby zdrowia jest i zawsze pozostanie niezbędnym i istotnym zadaniem, które należy realizować z wciąż nowym zapałem, poczynając od wspólnot parafialnych aż po najlepsze ośrodki opieki zdrowotnej".
 
Franciszek chwali też czułość i wytrwałość, "z jakimi wiele rodzin opiekuje się swoimi dziećmi, rodzicami i krewnymi, przewlekle chorymi lub z poważną niepełnosprawnością".
 
„Opieka świadczona w rodzinie jest nadzwyczajnym świadectwem miłości do osoby ludzkiej i winna być otaczana odpowiednim uznaniem oraz wspierana przez stosowną politykę” – przypomina Papież.
 
Pełny tekst papieskiego orędzia na XXVI Światowy Dzień Chorego
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego: Stolica Apostolska, eKAI, Deon - 11.12.2017 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile - FP