Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

„Rodzina sanktuarium życia” – XXXV Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę

W sobotę i niedzielę 21 – 22 września 2019 r. już po raz 35 polskie rodziny spotkały się na Jasnej Górze pod czas ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. W tym roku hasłem pielgrzymki był cytat z encykliki Evangelium vitae: „Rodzina sanktuarium życia”.

Godność człowieka łączy się z prawem do życia; wspierajmy każde zagrożone życie! – zaapelował przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski bp Wiesław Śmigiel podczas homilii wygłoszonej na Jasnogórskim Szczycie.

Podkreślił, że małżeństwo i rodzina chrześcijańska potrzebują dziś powrotu do źródeł, a więc też do krzyża. Kiedy człowiek staje pod krzyżem, uświadamia sobie, że staje wobec miłości, która przezwycięża grzech, nienawiść, egoizm – powiedział.

Człowiek od poczęcia do naturalnej śmierci to dar od Boga. Jest tak cenny, że Bóg przeznaczył go do życia wiecznego i zjednoczenia ze sobą. Godność człowieka to nie jedno z wielu błyskotliwych haseł medialnych, ale istotna wartość osoby, ponieważ swoje uzasadnienie i przyczynę ma w Bogu, stwórcy i odkupicielu człowieka – podkreślił.

Przypomniał, że w konstytucjach niemal wszystkich państw świata jest zapis o poszanowaniu godności człowieka. Wszyscy się podpisują pod tym, nawet ludzie bez łaski wiary przyjmują to bezdyskusyjnie. I wszyscy mówią: jesteśmy obrońcami życia. Bardzo często słyszymy o poszanowaniu i obronie godności człowieka – zaznaczył.

Wydaje się oczywiste, że godność człowieka łączy się z prawem do życia od poczęcia do naturalnej śmierci – ale to już nie jest takie oczywiste dla wielu. To jest prawo uniwersalne, dotyczące każdego, tym bardziej chrześcijanin powinien bezwzględnie szanować życie swoje i drugiego człowieka. Każde odstępstwo od tej normy jest brutalnym oddzieleniem wiary od życia, jakąś formą zakłamania - mówię o ludziach wiary – dodał.

- Prawo to przysługuje istocie ludzkiej we wszystkich fazach jej rozwoju, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, we wszystkich warunkach, a więc niezależnie od tego, czy jest zdrowa czy chora, w pełni sprawna czy upośledzona, bogata czy biedna - wszystko to jest wtórne – podkreślił przewodniczący Komisji ds. Rodziny KEP.  

Jak zaznaczył, zdarza się, że rodzice boją się przyjąć nowe życie. Uznał, że jest to zawsze trudny do opisania dramat. Podkreślił, że potrzeba wówczas pomocy innych: wsparcia modlitewnego, bardzo konkretnej pomocy; to nie jest czas na oceny, to jest czas na pomoc.

Jest to zadanie każdego człowieka wiary i dobrej woli, by zbyt łatwo nie oceniać, nie potępiać, ale pomóc przezwyciężyć trudności i lęki: tak czyni człowiek wielkiej wiary

Dziś robimy rachunek sumienia i pytamy, czy prawda o godności człowieka nie pozostaje przypadkiem na marginesie naszego chrześcijańskiego życia, czy nie pozostaje martwą literą zapisaną na kartach dokumentów Kościoła, ale czy jest w naszych sercach i sumieniach?  Czy nie stajemy się obojętni na to, co dzieje się za ścianą szpitali, domów opieki społecznej, a nawet za ścianą naszych domów? Czy doświadczamy bólu tych, których godność została naruszona? Czy mamy w sobie ewangeliczną wrażliwość, by otoczyć opieką każde życie od poczęcia do naturalnej śmierci, nawet jeśli to sporo kosztuje? – pytał.

Wobec dramatu aborcji nie czas na przerzucanie odpowiedzialności i różnego rodzaju wojny. Trzeba zmiany naszego myślenia i mentalności, aby zakrólowała cywilizacja życia i miłości. Wspierajmy każde zagrożone życie przez modlitwę, pomoc materialną, pomoc prawną, każdy jakieś talenty otrzymał. Jest tyle rozwiązań, które mogą ocalić człowieka - podkreślił.

W programie tegorocznej pielgrzymki odbyły się także wykłady na temat sytuacji rodzin, które utraciły swoje dziecko. Wystąpił także Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

W sobotę otwarto także wystawę „Matki mężne czy szalone” Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej, która pokazuje matki, które ryzykowały swoje życie, aby ratować swoje dziecko.

Pielgrzymkę tę corocznie organizuje Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski. Podczas uroczystej Mszy św. na Jasnogórskim Szczycie polskie małżeństwa i rodziny zostały zawierzone Matce Bożej, małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie, co zawsze jest wielkim przeżyciem i ma olbrzymie znaczenie dla całej rodziny. Swoje ślubowania złożyli także nowi doradcy życia rodzinnego, którzy rozpoczynają pracę w Poradnictwie Rodzinnym.

 

Źródła: Biuro Prasowe Jasnej Góry, Niezależna -  22 września 2019  

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag