Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Teściowa. 75-lecie męczeństwa bł. Marianny Biernackiej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Naumowiczach koło Grodna obchodzono 75. rocznicę męczeństwa bł. Marianny Biernackiej. W 1943 r. na tamtejszych fortach Niemcy rozstrzelali grupę mieszkańców Grodna i Lipska nad Biebrzą. Była wśród nich bł. Marianna, która ofiarowała swoje życie za ciężarną synową i jej nienarodzone dziecko.

Nie zachowały się żadne dokumenty, na podstawie których można byłoby podać dokładną datę urodzenia Marianny. Wiemy, że wychodząc za mąż za Ludwika Biernackiego miała ok. 20 lat. Małżonkowie utrzymywali się z pracy w 20-hektarowym gospodarstwie w Lipsku nad Biebrzą. Marianna urodziła sześcioro dzieci, ale czworo z nich zmarło w niemowlęctwie. Dorosłości dożyli tylko syn Stanisław i córka Leokadia.

Po śmierci męża Marianna Biernacka mieszkała razem z synem. W 1939 r. Stanisław ożenił się i do domu wprowadziła się jego żona Anna. Wkrótce wybuchła wojna.

Na przełomie czerwca i lipca 1943 r. na terenie Lipska i okolic miały miejsce masowe aresztowania i rozstrzeliwania. Był to odwet za zabicie przez partyzantów niemieckiego policjanta. Hitlerowcy przyszli także do domu Biernackich, po syna Marianny i jej synową.

Młodzi małżonkowie mieli dwuletnią córkę Genię (pierworodna Henia zmarła w niemowlęctwie) i oczekiwali na narodziny kolejnego, Anna była w zaawansowanej ciąży. Marianna postanowiła umrzeć za synową i jej nienarodzone dziecko. Przed śmiercią miała tylko jedną prośbę: aby dostarczono jej różaniec. Zginęła 13 lipca.

Marianna Biernacka została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w Warszawie, w grupie 108 błogosławionych męczenników z czasów II wojny światowej. Jest nazywana patronką teściowych. Mieszkańcy Lipska zapamiętali postawę zatroskania, życzliwości i matczynej miłości, którą wykazywała wobec syna i synowej oraz ich dzieci. Za wstawiennictwem Marianny modlą się również kobiety proszące o łaskę macierzyństwa.

Do Naumowicz, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła męczenników z Lipska i okolic, przybyli liczni pielgrzymi z kraju i zagranicy, a wśród gości byli prawnukowie błogosławionej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz. Zebrani dziękowali bł. Mariannie za jej proste i skromne życie, które upłynęło w cieniu Chrystusowego krzyża.

[Na podstawie serwisu informacyjnego Vatican News/ PL – 16.07.2018 r.]

Zdjęcie: Wikipedia (NN) – domena publiczna

Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

 googlepluslogo1
materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag