Prezydium Episkopatu: Nie może być miejsca na zabijanie niepełnosprawnych i chorych dzieci!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Zarówno wierzący jak i niewierzący są wezwani do ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Nie może być miejsca na zabijanie innych, a szczególnie niepełnosprawnych i chorych dzieci!” - czytamy w Słowie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny.

Biskupi przypominają w nim wciąż aktualną potrzebę ochrony życia człowieka na wszystkich etapach jego istnienia. „Wszyscy jesteśmy powołani do kochania i przyjmowania najsłabszych, a nie do ich zabijania” – podkreślają w dokumencie zatytułowanym „Kochaj, nie zabijaj!”, przeznaczonym do odczytania w polskich kościołach.

Biskupi odnieśli się do niemoralnych praktyk stosowanych w Polsce. Przypomnieli tragiczną historię aborcji dziecka w 24. tygodniu życia. Dziecko przeżyło tę aborcję, ale zamiast być otoczone opieką, zostało pozostawione samo sobie, aby zmarło. I tak się stało. „Takich nieludzkich praktyk jest w Polsce więcej. Trzeba się im zdecydowanie przeciwstawić!” – napisali biskupi.

W związku ze złożonym w Sejmie projektem ustawy znoszącej dopuszczalność aborcji eugenicznej, biskupi zaapelowali do sumień wszystkich parlamentarzystów. Zwrócili uwagę, że to do posłów i senatorów zależy decyzja, czy ustawa ta zostanie przyjęta i wejdzie w życie.

***

Niedziela Świętej Rodziny obchodzona jest w Kościele katolickim co roku w oktawie Bożego Narodzenia. Kult Najświętszej Rodziny rozszerzył się w XVII w. jako spontaniczna reakcja na demoralizujące skutki wojny trzydziestoletniej (1618 - 1648), które w szczególny sposób dotknęły rodzin. Kult ten zwracał wtedy uwagę na wzór życia rodzinnego.

Święto zaczęto obchodzić systematycznie w różnych krajach począwszy od XVIII w. Decyzją papieża Benedykta XV zaczęto je celebrować w całym Kościele. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leona XIII, który w 1890 r. wydał dekret aprobujący "kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej".

Teksty liturgiczne na święto Najświętszej Rodziny ułożył papież Leon XIII. Czytania tak są dobrane, by przywołać biblijne sceny, w których występuje rodzina. Teksty Pisma świętego podkreślają obowiązki wszystkich członków rodziny.

[Na podstawie serwisu informacyjnego: KEP i Radio Watykańskie – 28/31.12.2017 r.]

Pełny tekst dokumentu: Słowo Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny „Kochać, nie zabijać!”

Zdjęcie: MorgueFile (GaborfromHungary) - FP

 
Prosimy podaruj swój 1% na obronę życia! 
Nasz KRS: 0000249454


Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!


Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.