Bracia Miłosierdzia nie rezygnują z eutanazji…

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Belgijska Prowincja Braci Miłosierdzia zmieniła nieco swoje stanowisko w sprawie eutanazji, ale wciąż nie jest ono zgodne z nauczaniem Kościoła i charyzmatem zgromadzenia – stwierdził jego przełożony generalny br. René Stockman FC.
 
Bracia Miłosierdzia prowadzą w Belgii 15 placówek dla osób chorych psychicznie. Przez te ośrodki każdego roku przewija się około 5 tys. osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.

W pięciu szpitalach psychiatrycznych należących do Zgromadzenia przyjęto możliwość eutanazji pacjentów, co natychmiast skrytykowali biskupi Belgii oraz przełożony generalny. Interweniował Watykan, a Papież Franciszek powiedział: „Żadnej eutanazji!”.
 
Po długich mediacjach bracia uznali, że życie ma wartość podstawową, lecz od razu dodali, że nie absolutną. Nadal więc godzą się na przeprowadzanie eutanazji. Zakonnicy uchylają się od odpowiedzialności tłumacząc, że w zarządach szpitali przeważają osoby świeckie.
 
Przełożony generalny Zgromadzenia zaznaczył, że zbuntowana belgijska prowincja ma jeszcze jedną, ostatnią już szansę. Jej przedstawiciele mają się stawić w Watykanie na rozmowę i jeśli nie zmienią zdania, Kościół się od nich publicznie odetnie.
 
Br. Stockman, który sam jest Belgiem i specjalistą (z doktoratem) w zakresie pielęgniarstwa psychiatrycznego, wyjaśnia, że jego współbracia padli ofiarą zsekularyzowanej mentalności i bardzo silnego lobby proeutanazyjnego.
 
"Jest to negatywna mentalność. Św. Jan Paweł II mówi o kulturze życia i kulturze śmierci. W Belgii do powszechnej mentalności wdarła się właśnie ta kultura śmierci, a eutanazja jest tam wręcz postrzegana jako jeden z uczynków miłosierdzia. (…) Nawet katolicy, kiedy jest mowa o eutanazji, sami zastrzegają, że «trzeba przecież zrozumieć, są wszakże takie przypadki, kiedy nie ma już żadnych perspektyw...» Ale to są skutki tego, że Bóg zniknął z życia tych ludzi i człowiek stał się centrum wszystkiego” - powiedział dziennikarzom Radia Watykańskiego przełożony generalny Braci Miłosierdzia.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego Radio Watykańskie, eKAI, Deon - 19.11.2017 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (omdur) - FP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!


Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.