Belgia: Zakonnicy nie wycofali zgody na eutanazję

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Coś bardzo dziwnego stało się w Belgii i to nie po raz pierwszy. Belgijska Prowincja Zgromadzenia Braci Miłosierdzia (Fratres Caritate) nie wycofała się ze zgody na praktykowanie eutanazji w prowadzonych przez siebie szpitalach. Zakonnicy, którzy są właścicielami sieci placówek dla osób chorych psychicznie, odpowiedzieli przecząco na ultimatum Papieża Franciszka o zaprzestaniu wykonywaniu eutanazji na pacjentach.
 
W oświadczeniu wydanym 12 września 2017 r. bracia poinformowali, że będą kontynuowali „swoją dotychczasową politykę względem osób z nieuleczalnymi przypadkami chorób”. Ponadto przyznali, że są przekonani, iż postępują zgodnie z nauczaniem Kościoła, pomimo tego, że Katechizm Kościoła Katolickiego wyraźnie mówi o bezwzględnej ochronie życia ludzkiego.
 
Belgijska Prowincja Braci Miłosierdzia posiada 15 szpitali psychiatrycznych na terenie całej Belgii. Leczy się w nich ponad 5 tys. pacjentów rocznie. W ubiegłym roku kilkunastu z nich poprosiło o eutanazję. W maju tego roku kuria Braci Miłosierdzia nakazała, by natychmiast zaprzestać tej praktyki, a na początku sierpnia Papież Franciszek wysłał własne ultimatum w tej sprawie.
 
Przełożony generalny Zgromadzenia, brat Rene Stockman FC sam poprosił Watykan o interwencję. Przełożony podkreślił, że eutanazja jest całkowicie sprzeczna z charyzmatem miłosierdzia i duchowością wincentyńską (tzn. św. Wincentego à Paulo), która była inspiracją dla założyciela zgromadzenia. Z ubolewaniem stwierdził, że postawa belgijskich Braci spowodowała ogromne zgorszenie.
 
Bracia prowadzący szpitale mieli do końca sierpnia podpisać list, w którym deklarują, że zgadzają się z nauką Kościoła i potwierdzają, że ludzkie życie powinno być bezwzględnie chronione. Część zakonników chciała uchylić się od odpowiedzialności tłumacząc, że większość członków zarządów szpitali to osoby świeckie.
 
Braciom, którzy nie podpisali listu i de facto wymówili posłuszeństwo przełożonym i Kościołowi, grożą sankcje przewidziane przez prawo kanoniczne oraz prawo własne Zgromadzenia.
 
Przełożony generalny zapowiedział, że rozpocznie procedurę wykluczania placówek oferujących eutanazję spod szyldu Braci Miłosierdzia.

[Na podstawie serwisu informacyjnego: Catholic News Agency – 12.09.2017 r.; Catholic Herald – 13.09.2017 r.; Deon - 14.09.2017 r. i in.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (Melodi2) - FP
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.