Ojcowie zaangażowani w wychowanie i rehabilitację niepełnosprawnych dzieci pojawią się na kartach charytatywnego kalendarza.

Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym (Chorzów) rozpoczęła pracę nad swoim kolejnym niezwykłym przedsięwzięciem. Projekt ma zwrócić uwagę na ojców dzieci, którymi opiekuje się fundacja – to wspaniali mężczyźni!

 Fundacja postanowiła podkreślić zaangażowanie ojców w opiekę nad chorymi dziećmi. Z tej okazji RFPN wyda wyjątkowy kalendarz ścienny na rok 2016. W sesji zdjęciowej wezmą udział ojcowie zaangażowani w wychowanie i rehabilitację dzieci niewidomych i niedowidzących ze sprzężoną niepełnosprawnością. Panowie opowiedzą również swoje życiowe historie. Projekt ma być okazją do zwrócenia uwagi na ich oddaną, bardzo trudną pracę.

 Projekt wydania kalendarza jest propozycją Olgi Kostrzewskiej – Cicho. Pani Olga jest mamą niepełnosprawnej Kaliny, jednej z podopiecznych fundacji. Kalendarz 2016 to jej druga taka inicjatywa. W ubiegłym roku bohaterkami charytatywnego kalendarza były matki „fundacyjnych” dzieci.

„Chcemy pokazać, że ojcostwo dzieci niepełnosprawnych może funkcjonować na różne sposoby. Niektórzy ojcowie decydują się na rezygnację z pracy i całkowite poświęcenie się dziecku, inni pracują jeszcze więcej, by móc utrzymać rodzinę, gdy matka zajmuje się dzieckiem” – mówi. Są też tacy mężczyźni, którzy odeszli od matki dziecka, ale czują się w pełni odpowiedzialni za to dziecko i wspierają matkę.

 Na kartach tegorocznego kalendarza "12 wspaniałych ojców" znajdziemy czarno-białe zdjęcia ojców ze swoimi dziećmi. Wszystkimi, nie tylko tymi niepełnosprawnymi. Dołączone zostaną również informacje o dzieciach i ich rehabilitacji. Dochód w całości przeznaczony będzie na rzecz fundacji.

 „To ma być reportaż, opowieść o silnych facetach, którzy oczywiście czasem też mają swoje słabości, obawy, jednak ich historie mają pokazać innym, aby się nie bali" – zaznaczyła Olga Kostrzewska-Cichoń. Wśród uczestników projektu jest miedzy innymi ojciec, który całkowicie zrezygnował z pracy zawodowej oraz ojciec, który w imię solidarności z synem rozstał się z marzeniami o karierze piłkarza.

 Ojcowie angażują się w pomoc wiedząc, jak istotna w opiece nad dzieckiem jest siła fizyczna. „Trzeba mieć sporo siły, by na przykład podnieść i przenieść na wózek kilkuletnie dziecko” - powiedziała pani Olga.

 Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym zajmuje się kompleksową rehabilitacją oraz wczesnym wspomaganiem rozwoju psychoruchowego dzieci niewidomych i niedowidzących z dodatkowym kalectwem. Obecnie pod opieką fundacji znajduje się ponad 250 dzieci.

[Na podstawie serwisu RFPN oraz Onet - 16.08.2015 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (taliesin) - FP